fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] M. Świrski: W polskiej i światowej humanistyce nie ma przepracowanego marksizmu, a z drugiej strony – do nauk humanistycznych są wprowadzane elementy kultu cargo  

Jeśli chodzi o kryzys nauk humanistycznych, to mamy do czynienia z dwoma procesami. W polskiej i światowej humanistyce nie ma przepracowanego marksizmu, z drugiej strony wprowadzane do nauk humanistycznych są elementy kultu cargo w nauce. Kult cargo w nauce polega na tym, że wykonuje się czynności, które wyglądają jak naukowe, jednak to nie ma nic wspólnego z nauką – podkreślił Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce. W ocenie Macieja Świrskiego wyrok ten jest niezrozumiały i nielogiczny.

Przede wszystkim sędzia powiedziała, że Pani Filomena Leszczyńska ma legitymację czynną, co za tym idzie – posiada uprawnienia, by występować w obronie swojego stryja. Równocześnie w drugiej części tego uzasadnienia powiedziała, że ważniejsza jest wolność badań naukowych od tego, czy kogoś się urazi, że te badania naukowe są źle prowadzone – mówił prezes Reduty Dobrego Imienia.

Obecnie panuje ogólnoświatowy kryzys nauk humanistycznych. Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że w światowej humanistyce występują braki, ponieważ nie ma przepracowanego marksizmu. Kryzys ten będzie trwał tak długo, aż nie nastąpi zmiana systemu szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Tutaj zbiegają się dwie rzeczy. Z jednej strony ogólnoświatowy kryzys nauk humanistycznych, który dotyka nie tylko Polskę, i oczywiście kwestia sądownictwa. Jeśli chodzi o kryzys nauk humanistycznych, to mamy do czynienia z dwoma procesami. W polskiej i światowej humanistyce nie ma przepracowanego marksizmu, z drugiej strony wprowadzane do nauk humanistycznych są elementy kultu cargo w nauce. Kult cargo w nauce polega na tym, że wykonuje się czynności, które wyglądają jak naukowe, jednak to nie ma nic wspólnego z nauką. Kryzys humanistyczny będzie trwał, dopóki nie nastąpi zmiana polskiego systemu szkolnictwa wyższego, czy badań naukowych – zaznaczył Maciej Świrski.

Prezes Reduty Dobrego Imienia wskazał, że prawdziwe i istotne fakty są omijane, a także nie są cytowane w sposób prawdziwy.

Mamy do czynienia z konfliktem dwóch interesów. Pisać może każdy, co chce, natomiast granicą tego chcenia jest wolność drugiego człowieka, ale także prawda. Prawda, do jakiej się dochodzi, a nie naciąganie tez pod fakty, czy faktów pod tezy. Tutaj mamy ten moment, że jest założona z góry jakaś teza, iż Polacy brali udział w Holokauście i pomija się korzystne dla Ryszarda Malinowskiego fakty, które są w źródłach – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Maciejem Świrskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl