fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: W obszarze jednego gospodarstwa rolnego skupiają się wszystkie działy i sektory gospodarki

To, co dzieje się na polskiej wsi i poszczególnych gospodarstwach, jest doskonałym odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej kraju, w którym żyjemy. W obszarze jednego gospodarstwa rolnego skupiają się wszystkie działy i sektory gospodarki – mówiła Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z Unii Europejskiej, o wiele więcej pieniędzy przekazywanych jest z budżetu państwa – powiedział w niedzielę premier RP, Mateusz Morawiecki, podczas Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur. [czytaj więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1574008029141504000?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1574008029141504000%7Ctwgr%5E45813f911a6e5deb0398122dbdab9abc83da05e4%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiomaryja.pl%2Finformacje%2Fpremier-m-morawiecki-polska-wies-nie-jest-juz-wylacznie-zalezna-od-srodkow-unijnych%2F

– Dialog ze środowiskiem rolniczym jest realizowany, ale też czasy są wyjątkowo trudne. To, co dzieje się na polskiej wsi i poszczególnych gospodarstwach, jest doskonałym odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej kraju, w którym żyjemy. W obszarze jednego gospodarstwa rolnego skupiają się wszystkie działy i sektory gospodarki – powiedziała Monika Przeworska.

Unijne środki z Planu Odbudowy dla Polski jednak nie są przewidziane.

– Krajowy Plan Odbudowy został wstrzymany. Trwają ogromne inwestycje w poprawę dróg oraz chodników. Wszystkie środki, które są dystrybuowane na polskiej wsi, to są środki, które faktycznie trafiają z polskiego budżetu, a nie ze środków unijnych – wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Zainteresowanie się kwestią gospodarki rolnej dobrze wpływa na ludzi oddających głosy w wyborach w Polsce.

– Prawo i Sprawiedliwość – cała Zjednoczona Prawica wygrała, ponieważ przygotowała ofertę dla rolników i realizowała ten dialog – z małymi potknięciami – ale przed nami kolejne wybory. Pytanie, w jaki sposób Zjednoczona Prawica podejdzie do następnych wyborów i czy taką ofertę dla polskiego rolnictwa również skomponuje – zauważyła gość audycji „Aktualności dnia”.

Warto zwrócić uwagę na nierówność waloryzacji emerytur.

– Rolnicza emerytura jest inaczej obliczana i wypłacana niż ta pochodząca z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość emerytury podstawowej jest podnoszona o wskaźnik inflacji, tylko problem jest taki, że w przypadku rolników, tylko część emerytury podstawowej jest wypłacana (…). W ostatnich trzech latach wystosowano waloryzację kwotowo-procentową. Założono, o ile emerytura ma docelowo wzrosnąć – tłumaczyła Monika Przeworska.

Galerię z Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” można zobaczyć [tutaj].

Całość rozmowy z Moniką Przeworską z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl