fot. PAP/Leszek Szymański

Prace nad projektem nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – rząd, jeszcze w tym roku, planuje przyjąć projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na kolejne pięć lat.

Nowela przewiduje zwiększenie z 2 do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.

Edward Kosmal, członek prezydium NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, wskazuje, że przedłużenie zakazu to dobry ruch, na który rolnicy czekali.

– Przyjmujemy to z wielką aprobatą, że rząd zajął się tą kwestią i powstaje ustawa przedłużająca. Chodzi tu szczególnie o ziemie dla obcokrajowców, ponieważ w zasadzie Polacy mogą nabyć ziemie ze względów społecznych. Agencja Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa sprzedaje grunty rolnikom, chodzi o pierwszeństwo nabycia gruntów, które są dzierżawione, tutaj rząd nie stawia żadnych przeszkód – akcentuje członek prezydium NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa do 30 kwietnia przyszłego roku.

 

RIRM

 

drukuj