fot. PAP/Jacek Turczyk

SKSR popiera rządową propozycję pomocy niepełnosprawnym

Społeczna Krajowa Sieć Ratunkowa popiera rządową propozycję pomocy niepełnosprawnym i nie zgadza się z żądaniami osób protestujących w Sejmie.

Przedstawiciele organizacji wystosowali w tej sprawie list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Zwracają w nim uwagę, że żądania protestujących sprowadzają się do wymuszenia dużych środków dla stosunkowo niewielkiej części osób niepełnosprawnych. W ocenie Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej pozostała część środowiska zostałaby pozbawiona takiej pomocy.

Jerzy Płókarz, prezes Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, mówi wprost – postulaty osób protestujących w Sejmie są aspołeczne.

Twierdzenie pani, która temu protestowi przewodzi, że ją „nie interesują inne osoby niepełnosprawne” uważamy za bardzo aspołeczne i to się nam bardzo nie podoba. Nie powinno tak być, że osoby, które są w trudnej sytuacji i wymagają pomocy ze strony społeczeństwa w utrzymaniu się, z jednej strony występują do społeczeństwa o świadczenie takiej pomocy im, a z drugiej strony prezentują postawę, że inne osoby ich nie obchodzą. To w naszej ocenie jest bardzo nieładne. Nie tak powinno być. Osoby w podobnej sytuacji powinny być wspierane jednakowo – zaznacza Jerzy Płókarz.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów: tzw. dodatku „na życie” w kwocie 500. zł miesięcznie i zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Dziś wieczorem na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej odbędzie się I czytanie projektu ustawy o rencie socjalnej. Rząd chce zwiększyć świadczenie do blisko 1030 zł.

Posłowie będą pracować także nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Według autorów projektu ma on gwarantować niepełnosprawnym ok. 520 zł miesięcznych oszczędności z tytułu wydatków na wyroby medyczne i rehabilitację.

RIRM

drukuj