fot. PAP/Radek Pietruszka

Rada Ministrów przyjęła pakiet rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie

Rząd przyjął pakiet rozwiązań podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Po konsultacjach z przedsiębiorcami Ministerstwo Finansów zmieniło m.in. zasady obliczania składki zdrowotnej. Planowany jest nowy podatek dochodowy, który ma objąć duże firmy unikające płacenia w Polsce podatku CIT.

Przyjęte przez rząd rozwiązania podatkowe wzmocnią sytuację Polaków – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– 10-krotnie wyższa kwota wolna oznacza, że Polacy zaczną płacić podatki od kwoty 30 tys. zł zarobków rocznie. Pierwszy raz od parunastu lat podnosimy drugi próg podatkowy z 85 tys. zł na 120 tys. złotych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polacy zaoszczędzą 16,5 mld zł – poinformował minister finansów, Tadeusz Kościński.

– Na zmianach skorzysta 18 mln Polaków: pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci i renciści – zaakcentował Tadeusz Kościński.

Emerytury do kwoty 2 500 złotych będą wypłacane bez podatku. Dr Bartosz Michalski, ekonomista, zwrócił uwagę, że Polacy wykorzystają dodatkowe środki na codzienne wydatki.

– Plan rządu jest taki, aby poprzez dodatkowy impuls dla konsumpcji wzmocnić w Polsce wzrost gospodarczy – mówił dr Bartosz Michalski.

Po zakończonych konsultacjach resort finansów wprowadził zmiany w Polskim Ładzie dotyczące składki zdrowotnej. Dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób ryczałtowy, liniowy czy za pomocą karty podatkowej składka wzrośnie, ale nie do 9 proc., jak planowano pierwotnie.

– Wysokość składki zdrowotnej od liniowców znacznie się zmieni. Od przyszłego roku wynosić będzie 4,9 proc., czyli będzie praktycznie o połowę niższa od wysokości, która była konsultowana. Ważna uwaga jest taka, iż składka minimalna wynosić będzie 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 złotych – powiedział Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Składka zdrowotna dla ryczałtowców będzie zależna nie od stawki ryczałtu, a od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i rocznych przychodów. Zmieni się rozliczanie składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową.

– W konsultowanym projekcie podstawą obliczeniową było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia. Teraz będzie to liczone od minimalnego – wskazał wiceminister finansów.

Przedsiębiorcy doceniają dobrą wolę rządu, ale zmiany ich nie satysfakcjonują –poinformował Rzecznik Małych I Średnich Przedsiębiorców.

– Jest dobrą propozycją, ale dla nas dalej nieakceptowalną. Po co psuć mechanizm, który działa? – powiedział Adam Abramowicz.

Rząd utrzymuje, że zmiany są konieczne, aby wzmocnić finansowo opiekę zdrowotną w Polsce. Zmiany pierwotnych założeń Polskiego Ładu zmniejszą jednak planowane wpływy do NFZ o 4,5 mld zł. Rząd chce pokryć ubytek nowym minimalnym podatkiem dochodowym. Zapłacą go największe firmy, które nie inwestują w Polsce i nie zarejestrowały spadku dochodów spowodowanych pandemią.

– Będzie się składał z dwóch komponentów. Jeden jest taki, że będzie to 0,4 proc. przychodów firmy plus 10 proc. wydatków pasywnych – wskazał Jan Sarnowski.

Od podatku minimalnego odliczany będzie zapłacony w Polsce CIT. Rząd spodziewa się, że w ramach podatku wpłynie ok. 2 mld zł. Rząd przekonywał, że przedsiębiorcy skorzystają na zmianach w estońskim CIT. Obniżka podatków odbije się też na budżetach samorządów, dlatego rząd przekieruje do nich dodatkowe środki. Jeszcze w 2021 roku ma to być subwencja w wysokości 8 mld zł., która będzie dzielona według sprawiedliwego algorytmu.

– Na podstawie kryteriów ustawowych kwota zasadniczo byłaby dzielona co do planowanych relacji PIT-u planowanych przez same jednostki samorządu terytorialnego – podsumował Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

W Polskim Ładzie znalazły się też projekty dotyczące budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez formalności oraz wprowadzenia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. To państwo zabezpieczy wkład własny. Przy urodzeniu drugiego, trzeciego i kolejnego dziecka będzie on spłacany przez państwo. Wszystkie zmiany mają zacząć obowiązywać od przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj