fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki: W Polsce powstały dobre perspektywy wzrostu gospodarczego na kolejne lata

Poprzez zmiany w prawie, a także odpowiednie warunki dla funkcjonowania przedsiębiorców w Polsce powstały dobre perspektywy wzrostu gospodarczego na kolejne lata – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Katowicach, gdzie spotkał się z przedsiębiorcami.

W trakcie spotkania z przedsiębiorcami premier przekonywał, że wsparcie państwa jest niezbędnym warunkiem osiągnięcia sukcesu niemal we wszystkich sektorach gospodarki.

– Nie znam za bardzo państwa na świecie, jak patrzę tak dookoła, które odniosłoby sukces gospodarczy bardzo wysokiego rzędu, godny pozazdroszczenia, które nie korzystałoby jednocześnie z takiej wzajemnej symbiozy, pomiędzy państwem i przedsiębiorcami – mówił szef rządu.

To idea sprzeczna z narracją, jaka przez lata dominowała w III RP. Próbowano wmówić przedsiębiorcom, że państwo nie jest im do niczego potrzebne – podkreślał premier. Ale przecież to właśnie prawo, jakie powstaje, także za sprawą państw, ma wpływ na to, w jakim otoczeniu muszą działać przedsiębiorcy.

– 70 proc. naszego prawa gospodarczego pochodzi z Brukseli. I tam musimy o nie walczyć – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Rząd kieruje się tutaj jasną zasadą. Chce pracować nad podażową stroną gospodarki. Ta część podażowa obejmuje wszystkich, którzy dostarczają dobra i usługi na rynek krajowy i zagraniczny.

Tutaj takie działania państwa znajdują odbicie w wiarygodnych danych – mówił premier. I przypomniał, że eksport Polski w latach 2016-2018 rósł szybciej niż eksport całej reszty świata. To zasługa przedsiębiorców.

– Te podstawowe funkcje państwa zaczęły w końcu funkcjonować. I one zapewniają pewien zestaw warunków wstępnych poważnego państwa. I bez tego – realnie mówiąc – trudne byłoby funkcjonowanie przedsiębiorców na dłuższą metę – powiedział Mateusz Morawiecki.

W Katowicach premier podkreślał, jakie zmiany w ciągu ostatnich lat rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził właśnie z myślą o przedsiębiorcach. Wskazał na Konstytucję dla Biznesu oraz obniżkę podatku CIT.

– To coraz bardziej przenika w dół i tworzy – ja wierzę – lepsze podglebie dla tej podażowej części gospodarki narodowej, czyli dla was, dla przedsiębiorców – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że również silny impuls fiskalny służy rozwojowi firm, bo nakręca popyt. To wszystko – jak podsumował Mateusz Morawiecki – stwarza dobre perspektywy wzrostu gospodarczego na kolejne lata.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl