fot. PAP/EPA

Premier: Myślę, że europejscy partnerzy docenią polskie podejście ws. uchodźców

Najskuteczniejsza pomoc państwom poszkodowanym przez destabilizację w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie to pomoc na miejscu – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Myślę, że nasi partnerzy europejscy to docenią – dodał.

Mateusz Morawiecki relacjonował w TVP Info, że podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli unijni politycy dyskutowali nt. problemu uchodźców do późnych godzin nocnych. Premier podkreślił, że podczas szczytu bardzo jednoznacznie zaprezentował spojrzenie polskiego rządu na ten temat.

„O dziwo, muszę powiedzieć, że pojawiło się tam jakieś małe światełko w tunelu” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

„My bardzo jednoznacznie wspieramy teraz inicjatywy zewnętrzne w zakresie wsparcia stabilizacji i odbudowy krajów” – dodał.

Szef rządu wskazywał, że Polska przekazała środki w ramach funduszy na rzecz krajów Afryki, czy też na inicjatywę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jak mówił premier, Polska jest państwem, które na tę inicjatywę dokonało najwyższej wpłaty – ponad 50 mln euro.

„To są bardzo konkretne pieniądze, nie są to tylko poszczególne transporty (…). Pokazujemy, że my na serio traktujemy to, w co wierzymy: że najskuteczniejsza pomoc dla państw poszkodowanych przez destabilizację w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie (…) to pomoc na miejscu” – mówił.

„Myślę, że nasi partnerzy europejscy to docenią” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj