fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. prof. D. Kowalczyk: Martwi mnie postawa wewnątrz Kościoła. Ludzie złej woli robią oszczercze filmy, piszą bałamutne książki, a my zamiast ostro im odpowiedzieć, nie wchodzić z nimi w dialog – stajemy na baczność

Przychodzą ludzie złej woli, którzy robią oszczercze filmy, piszą bałamutne książki. Zamiast ostro im odpowiedzieć, nie wchodzić z nimi w dialog, to my stajemy na baczność. (…) Chodzi o to, żebyśmy nie mówili w Polsce, w Kościele o dziedzictwie Jana Pawła II, o jego nauczaniu, o tym, że ono jest wciąż aktualne, tylko żebyśmy dali się wprowadzić w kanał niekończących się dywagacji na temat tego, czy Karol Wojtyła rzeczywiście bronił jakiegoś pedofila powiedział ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.  

Ataki na św. Jana Pawła II nie ustają. Nasiliły się one nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech. Poważne oskarżenia wobec Papieża Polaka wysuwa brat zaginionej w 1983 r. Emanueli Orlandi, Pietro Orlandi.

Emanuela Orlandi to córka jednego z urzędników Watykanu, która zaginęła w 1983 roku. Ta młoda 15-letnia dziewczyna mieszkała wraz ze swoją rodziną w obrębie Watykanu, była jego obywatelką. Od 40 lat w sprawę zaginięcia Emanueli zaangażowany jest jej starszy brat Pietro. Ostatnio z niewiadomych przyczyn mężczyzna pozwolił sobie na absurdalne wypowiedzi kierowane pod adresem Jana Pawła II, które miały się wiązać z zaginięciem Emanueli Orlandi. (…) Wielu ludzi przyjęło to z oburzeniem. We Włoszech nie ma takiego poruszenia społecznego, jak w niektórych środowiskach w Polsce, które podjęły retorykę oszczerczą i obraźliwą wobec Papieża Polaka – zwrócił uwagę ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że w Polsce „gra się Janem Pawłem II” dla doraźnych, bardzo nikczemnych celów politycznych.

Z jednej strony możemy się cieszyć, że niektórzy ludzie wycofali się z tych ataków, mówią innym językiem, ale z drugiej strony jest to obłudna postawa. W tej całej sytuacji martwi mnie stanowisko niektórych ludzi z wewnątrz Kościoła, w tym duchownych, którzy również przyjęli absurdalną postawę. Słyszmy oszczerstwa, retorykę „bestia z Wadowic”, chore konstrukcje nieoparte na żadnych rzeczywistych dowodach. I teraz ci ludzie, zamiast odpowiedzieć wyraźnie, że tak nie można, to oni mówią, że „trzeba się pochylić i dogłębnie badać dokumenty dotyczące Jana Pawła II”. To oni nie wiedzą, kim był Jana Paweł II? (…) To tak jakbyśmy chcieli wewnątrz Kościoła podawać w wątpliwość jego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny – zaznaczył jezuita.

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ wskazał, że największym zagrożeniem dla Kościoła jest jego własna naiwność.

Martwi mnie postawa wewnątrz Kościoła. Przychodzą ludzie złej woli, którzy robią oszczercze filmy, piszą bałamutne książki. Zamiast ostro im odpowiedzieć, nie wchodzić z nimi w dialog, to my stajemy na baczność. (…) Chodzi o to, żebyśmy nie mówili w Polsce, w Kościele o dziedzictwie Jana Pawła II, o jego nauczaniu, o tym, że ono jest wciąż aktualne, tylko żebyśmy dali się wprowadzić w kanał niekończących się dywagacji na temat tego, czy rzeczywiście Karol Wojtyła bronił jakiegoś pedofila – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Ataki – jak zauważył gość „Aktualności dnia” – nie wzięły się znikąd.

Pamiętamy ataki jeszcze za życia Jana Pawła II, czy zaraz po jego śmierci. Tutaj prym wiódł Jerzy Urban i tygodnik „NIE”. Nam się wydawało, że to jest margines, tylko że swego czasu  tygodnik „NIE” sprzedawał się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Ktoś to czytał i ktoś nad tymi tekstami plującymi na Karola Wojtyłę rechotał. W Polsce jest wielu ludzi złej woli, którzy z jakichś powodów nienawidzą Papieża Polaka, jego dziedzictwa. Trzeba lepszej koniunktury dla nich, żeby wyszli, zaczęli mówić głośniej, organizować się. Oni w pewnym momencie ucichli, bo Jan Paweł II, pamięć o nim, jego dzieło, postać były zbyt mocne. Teraz poczuli wiatr w żagle i spróbowali, ale się przeliczyli, bo odpowiedzią na te oszczerstwa były marsze papieskie – powiedział duchowny.

Cała rozmowa z ks. prof. Dariuszem Kowalczykiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl