[TYLKO U NAS] Ks. J. Kraśnicki o działalności MIVA Polska: Wiara niesie ze sobą szczególną wrażliwość na potrzeby człowieka. Ludzie, którzy zachowują w sercu dar wiary, widzą w każdym potrzebującym człowieku Chrystusa

Wiara niesie ze sobą szczególną wrażliwość na potrzeby drugiej osoby. Ludzie, którzy zachowują w sercu dar wiary, widzą w potrzebującym człowieku Chrystusa. W dzisiejszych czasach chętnie się mówi o grzechach Kościoła, ale nie mówi się o tym, co Kościół dobrego robi. Nie możemy pomijać dobra, które dzieje się dzięki Kościołowi, dzięki głoszeniu Ewangelii i tym wszystkim dziełom, które Kościół prowadzi w Polsce i na świecie (…). Warto zwrócić uwagę, iż wśród misjonarzy są kandydaci na ołtarze. Wystarczy przypomnieć postać dr. Wandy Błeńskiej czy o. Mariana Żelazka SVD. Wśród misjonarzy są osoby, które wyróżniają się zarówno ogromną świętością życia, jak i charakterem dzieł. Kolejną postacią wartą zauważenia jest ks. kard. Adam Kozłowiecki. Te przykłady pokazują piękną pracę misjonarzy – mówił ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, w rozmowie z portalem radiomaryja.pl.

Zbliżamy się do końca bardzo trudnego 2022 roku, który upłynął pod znakiem wojny na Ukrainie, trudnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej. MIVA Polska, która jest misyjnym dziełem Kościoła, nie ustaje w swoich misyjnych działaniach pomimo światowego kryzysu.

Jednym z przedsięwzięć, które prowadziła Organizacja, była Akcja św. Krzysztof.

– MIVA Polska prowadzi – tak jak co roku – Akcję Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr. Jest to akcja, która zachęca z jednej strony do wdzięczności za przejechane kilometry i przebyte podróże, a z drugiej strony do złożenia daru serca na środki transportu dla misjonarzy. Choć Akcja Święty Krzysztof trwa przez cały rok, to w lipcu (z uwagi na 23. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa – przyp. red.) diecezje i parafie w Polsce szczególnie się w nią włączyły, dzięki czemu mamy możliwość kontynuowania naszej pomocy misjonarzom w zakresie środków transportu – wskazał ks. Jerzy Kraśnicki.

 

Do tej pory – za fundusze zebrane przez MIVA Polska – udało się zakupić kilka tysięcy środków transportu, w tym 734 samochodów, 297 motocykli, 2734 rowerów czy 19 łodzi.

– W tym roku zrealizowaliśmy 90 projektów zgłoszonych przez polskich misjonarzy i misjonarki na zakup różnych środków transportu, więc jest to dość duża liczba. W sumie zakupiliśmy 865 różnych pojazdów na misje w 28 państwach świata – podkreślił dyrektor MIVA Polska.

fot. miva.pl

Kolejną kampanią prowadzoną w tym roku przez MIVA Polska była akcja „#WózekDlaAfryki – Promienie Miłosierdzia”.

– Chodzi o wózki inwalidzkie dla niepełnosprawnych, którzy są pod opieką misjonarzy albo mieszkają na terenie, na którym posługują misjonarze. To jest światełko miłosierdzia. Każdy wózek, który jest przez nas kupowany, nazywa się Promieniem Miłosierdzia. W tym roku zakupiliśmy ich prawie 450 – oznajmił kapłan.

MIVA Polska włączyła się także w zakup rowerów dla katechistów w Afryce [czytaj więcej].

– Udało się zakupić 328 rowerów dla katechistów misyjnych. Do tego doszło 19 motocykli dla katechistów-koordynatorów. Katechiści są świeckimi ewangelizatorami, którzy pracują jako wolontariusze, posługują w parafiach, animują je, są wręcz duszą parafii. Bardzo często to katechiści są bezpośrednimi świadkami wiary – mówił ks. Jerzy Kraśnicki.

MIVA Polska prowadzi również akcję „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans”.

– To akcja, dzięki której pomagamy zakupić ambulanse. W tym roku kupiliśmy ambulans, który wyruszy do Dimako w Kamerunie, gdzie pracują Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus. W ramach przedsięwzięcia realizowany jest projekt budowy „Pływającej Przychodni”, która będzie posługiwała w Peru. Łódź–barka rzeczna, dzięki której cały zespół medyczny będzie dopływał do ponad 100 różnych miejsc, jest już budowana (…). Najkrótszym podsumowaniem roku jest ponad 800 tysięcy euro, które przekazaliśmy na wszystkie tegoroczne projekty. Nie byłoby to możliwe bez darów serc od wszystkich ludzi dobrej woli. W imieniu wszystkich misjonarzy, którzy doświadczają pomocy za naszym pośrednictwem, mówię wszystkim serdeczne Bóg zapłać! – powiedział duchowny.

Akcja „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” trwa już od 10 lat. Dzięki funduszom udało się zakupić ambulanse do: franciszkańskiego Szpitala w Sabou – Burkina Faso (2012); Centrum Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro – Burundi (2013); franciszkańskiego Szpitala w Kakooge – Uganda (2014); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu – Kenia (2015); do Centrum Medycznego Don Orione Sióstr Orionistek w Anyama – Wybrzeże Kości Słoniowej (2016); Centrum Zdrowia w Kiabakari – Tanzania (2017); Ośrodka Zdrowia „FLAMBOYANT” w Mampikony – Madagaskar (2018), do Szpitala Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Musongati – Burundi (2019), do Szpitala i Centrum Medycznego Sióstr św. Elżbiety w Maganzo – Tanzania oraz Ośrodka Zdrowia św. Józefa Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Kwahu Tafo – Ghana (2020), do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek im. Św. Brata Alberta w Ivirgarzama w Boliwii, do Ośrodka Zdrowia im. Maryi Niepokalanej Sióstr Służebniczek Śląskich w Figuil w Kamerunie oraz do Centrum Zdrowia św. Łukasza w Kifangondo w Angoli (2021).

W 2022 roku oczy całego świata skupione były na Ukrainie. Wojna wywołana przez Władimira Putina wpłynęła także na to, że w wielu zakątkach świata pojawił się ogromny problem głodu.

– Afryka szczególnie to odczuła. Nie chodzi tylko o samą żywność, ale mówimy także o dostępności paliwa. Mamy sygnały od misjonarzy, że mają trudności z zakupem benzyny do pojazdów. Wojna na Ukrainie odbija się bardzo mocno na pracy misyjnej. Kiedy koresponduję z misjonarzami, polecam im, żebyśmy się wszyscy razem modlili o pokój, żeby wojna się jak najszybciej skończyła, bo stanowi ona prawdziwą tragedię dla całego świata – oznajmił nasz rozmówca.

Ks. Jerzy Kraśnicki uchylił rąbka tajemnicy, jakie są plany MIVA Polska na przyszły rok.

– Nową akcją, której pomysł powstał kilka lat temu, jest „Bliżej do szkoły”. Chodzi o pomoc dla uczniów w zakupie rowerów. W regionach wiejskich, gdzie nie ma transportu szkolnego i uczniowie muszą w palącym słońcu wędrować do szkoły i z powrotem po kilka godzin w jedną stronę, to możemy sobie tylko wyobrazić, jakie to jest męczące i ile sił oraz czasu pozostaje na naukę. Pilotażowo zrealizowaliśmy cztery projekty na zakup ponad 300 rowerów dla uczniów w Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Gambii i Togo. Ponadto w ramach akcji udało nam się zakupić cztery konie i powozy, które służą w Senegalu jako transport do szkoły. Katechiści służą dzieciom i przywożą je do szkoły, a jednocześnie używają tych koni do uprawy swoich poletek, dzięki czemu ich byt jest zabezpieczony – powiedział dyrektor MIVA Polska.

Jezus Chrystus nakazał apostołom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. MIVA Polska realizuje wezwanie Chrystusa poprzez pomoc w zakupie środków transportu dla misjonarzy.

– Całej działalności MIVA Polska towarzyszy motto „Niesiemy Chrystusa”. My mamy razem z misjonarzami nieść Chrystusa innym ludziom. Bardzo ważnym znakiem misjonarzy jest zatem św. Krzysztof niosący na rękach małego Jezusa – zaakcentował.

Ks. Jerzy Kraśnicki wyjaśnił, na czym polega duch misjonarski.

– Misjonarze nie są jakimiś wolontariuszami, pracownikami socjalnymi, społecznikami czy pracownikami humanitarnymi, którzy niosą tylko pomoc humanitarną. Misjonarze przede wszystkim mają nieść Ewangelię. To jest podstawowy cel, któremu służą. Misjonarze, którzy wyjeżdżają do innego kraju – sam pracowałem przez 11 lat na misjach – trafiają już do pewnych struktur. Mało jest miejsc na świecie, gdzie nie było misjonarza, gdzie nikt nie głosił Ewangelii. Często jest tak, że Ewangelia nie jest gdzieś głoszona z powodu braku misjonarzy. W niektórych miejscach jest tak, że przez pół roku nie ma sprawowanej Eucharystii. Każda obecność misjonarza jest dla ludzi wielką radością, bo wiedzą, że mają dostęp do Eucharystii oraz innych sakramentów. Każdy z nas jest de facto powołany do bycia misjonarzem. Jesteśmy jako ludzie wiary, posłani przez Kościół, żeby nieść Dobrą Nowinę innym ludziom, być świadkami miłości Chrystusa, być Jego ustami, rękami, sercem – wskazał kapłan.

W XXI wieku Kościół katolicki jest nieustannie atakowany. Tymczasem okazuje się, że to właśnie Kościół niesie pomoc w miejscach najtrudniejszych.

– W żadnej szkole, ośrodku zdrowia czy przychodni prowadzonej przez misjonarzy nie ma żadnej selekcji, że nie udzielimy pomocy osobie, która nie jest chrześcijaninem czy katolikiem. Pomoc jest udzielana wszystkim bez względu na ich przynależność religijną. Wiara niesie ze sobą szczególną wrażliwość na potrzeby drugiej osoby. Ludzie, którzy zachowują w sercu dar wiary, widzą w każdym potrzebującym człowieku Chrystusa. W dzisiejszych czasach chętnie się mówi o grzechach Kościoła, ale nie mówi się o tym, co Kościół dobrego robi. Nie możemy pomijać dobra, które dzieje się dzięki Kościołowi, dzięki głoszeniu Ewangelii i tym wszystkim dziełom, które Kościół prowadzi w Polsce i na świecie. Obecność misjonarzy jest bardzo doceniana przez tubylców, a nawet przez rządy krajów, w których pracują. Zdarza się, że otrzymują oni nawet specjalne wyróżnienia za swoją działalność. Warto zwrócić uwagę, iż wśród misjonarzy są kandydaci na ołtarze. Wystarczy przypomnieć postać dr. Wandy Błeńskiej czy ojca Mariana Żelazka. Wśród misjonarzy są osoby, które wyróżniają się zarówno ogromną świętością życia, jak i charakterem dzieł. Kolejną postacią wartą zauważenia jest ks. kard. Adam Kozłowiecki. Te przykłady pokazują piękną pracę misjonarzy – podsumował ks. Jerzy Kraśnicki.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl