fot. pixabay.com

Ks. bp J. Mazur apeluje o udział w Akcji św. Krzysztof – zbiórce na środki transportu dla misjonarzy

Pragnę zwrócić się z prośbą do wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich o udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na rzecz misyjnych środków transportu – zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur.

 

Jak przypomniał ks. bp Jerzy Mazur w komunikacie opublikowanym na stronie MIVA Polska, w dniach 18 – 25 lipca br. będziemy w Kościele w Polsce obchodzić 22. Tydzień św. Krzysztofa.

Wyjaśnił, że myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa: „W drogę do Źródła Życia”, odnoszące się przede wszystkim do Eucharystii.

„Podczas pandemii dostęp do tego źródła został mocno ograniczony praktycznie we wszystkich zakątkach świata. Wierzący w znacznym stopniu zostali odcięci od tego życiodajnego Źródła, które jest zarazem centrum życia wspólnot chrześcijańskich. W wielu zakątkach świata, gdzie pracują polscy misjonarze i misjonarki, ta sytuacja trwa dalej i jest wyzwaniem dla misjonarzy” – podkreślił ks. bp Jerzy Mazur.

Jak zaznaczył, w Tygodniu św. Krzysztofa „ogarniamy naszą pamięcią i modlitwą naszych misjonarzy i misjonarki, których misjonarski trud mocno wiąże się z pokonywaniem odległości, aby dotrzeć do konkretnego człowieka”.

Zdaniem ks. bp. Jerzego Mazur, w pracy misjonarzy środki transportu odgrywają ważną i niezastąpioną rolę.

„Nie tylko ułatwiają i umożliwiają codzienną pracę, ale i pomnażają możliwości pomocy i częstszej obecności w wielu wspólnotach i stacjach misyjnych oddalonych od misyjnego centrum” – dodał.

Przypomniał, że dzięki ofiarom zebranym podczas ubiegłorocznej akcji św. Krzysztof MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Poinformował, że z pomocy MIVA Polska skorzystali zarówno misjonarze Fidei Donum (księża diecezjalni), księża i bracia zakonni, siostry zakonne, polscy biskupi misyjni oraz misjonarze świeccy. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.

„Jest to piękny wkład Kościoła w Polsce w ewangelizację świata, w której centrum stoi świadectwo Bożej miłości głoszone i dawane przez misjonarzy, szczególnie z myślą o najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Łączna suma przekazanej w 2020 roku pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne roku wyniosła: 3 711 370 zł” – napisał ks. bp Jerzy Mazur.

„Pragnę i w tym roku zwrócić się z serdeczną prośbą do wszystkich osób duchownych i wiernych świeckich o udział w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na rzecz misyjnych środków transportu. Niech każda wspólnota parafialna oraz wspólnota zakonna włączy się w tę akcję i zorganizuje odpowiednią zbiórkę na ten szlachetny cel” – zaapelował.

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji dodał, że wśród tegorocznych potrzeb, oprócz pojazdów do dyspozycji misjonarzy, znalazły się wózki dla niepełnosprawnych na misjach, które MIVA nazywa „Promieniami Miłosierdzia”. Akcja obejmie zakup blisko 700 wózków, do miejsc i krajów, gdzie pracują polscy misjonarze.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.

PAP

drukuj