fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Wielkopostna historia o Bożej miłości, będąca najważniejszą historią w dziejach człowieka, od zawsze fascynowała i przemieniała ludzkie serca

Wielkopostna historia o Bożej miłości, będąca najważniejszą historią w dziejach człowieka, od zawsze fascynowała i przemieniała ludzkie serca. To dzięki niej wielu ludzi potrafiło ze swojej słabej i ułomnej ludzkiej natury stworzyć najpiękniejsze, najbardziej wartościowe życie – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę na Bożą miłość, która przejawia się w okresie Wielkiego Postu.

– W Środę Popielcową za pośrednictwem proroka Joela do każdego z nas przemówił Bóg: „Nawróćcie się do Mnie całym swoim sercem przez post, płacz i lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty. Nawróćcie się do Pana Boga Waszego”, a święty Paweł wzywał nas: „W imię Chrystusa prosimy, pojednajcie się z Bogiem”. Kapłani posypali nasze głowy popiołem i usłyszeliśmy słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Te słowa przypominają nam podstawowe prawdy naszego życia i wiary. Wielkopostna historia o Bożej miłości, będąca najważniejszą historią w dziejach człowieka, od zawsze fascynowała i przemieniała ludzkie serca. To dzięki niej wielu ludzi potrafiło ze swojej słabej i ułomnej ludzkiej natury stworzyć najpiękniejsze, najbardziej wartościowe życie – wskazał felietonista.

Kapłan zaakcentował, że Chrystusowe wezwanie „Nawracajcie się” dotyczy każdego człowieka.

– Tak dużo możemy i powinniśmy poprawić w swoim życiu. Wszyscy jesteśmy słabi i grzeszni. Chrystus wołający „Nawracajcie się”, kieruje to wezwanie do ciebie i do mnie, do każdego bez wyjątku. Przeżywaliśmy 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Był to czas szczególny, w którym odważnie podejmowaliśmy troskę o trzeźwość. To obowiązek każdego z nas, gdyż skala problemów związanych z brakiem trzeźwości w naszej ojczyźnie jest naprawdę przerażająca. Przypomnijmy zatem, jak się ma pijaństwo, czyli brak cnoty trzeźwości do Dekalogu. Czytamy w nim: „Nie zabijaj!”. Najpierw nie zabijaj samego siebie. Dziś już wiemy, że nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników utraty zdrowia (…). Większość zabójców w naszym kraju (ponad 80 procent) podczas dokonywania zbrodni jest nietrzeźwa – powiedział kapłan.

Nierozważne korzystanie z alkoholu wpływa także na ilość śmiertelnych wypadków drogowych.

– Co powiedzieć o ofiarach pijanych kierowców? Aż jedna trzecia zgonów w wypadkach to skutek pijaństwa. Znaczna część samobójstw ma związek z alkoholem, zatem „Nie zabijaj!” oznacza nie zabijaj siebie i innych. W Dekalogu czytamy „Nie kradnij!”, a czym są straty ekonomiczne w pracy, idące w miliardy, z powodu nietrzeźwości pracowników, absencji? W ten sposób okradamy samych siebie, rodziny i cały naród – mówił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Wielki Post jest dobrym czasem, aby zawalczyć o trzeźwość swoją i całego narodu.

– Trzeźwość jest nam potrzebna, aby nie stracić Boga, aby odnaleźć Go, kiedy daje się znaleźć. To nie jest błahostka, to sprawa wieczności i naszego rzeczywistego szczęścia. Niech rozpoczynający się Wielki Post stanie się dla nas czasem rachunku sumienia z praktykowania cnoty trzeźwości w oparciu o Dekalog. Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię! – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl