fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Trzeźwość jest obowiązkiem każdego z nas, a abstynencja jest darem miłości

Trzeźwość jest obowiązkiem każdego z nas, a abstynencja jest darem miłości. Dlatego w tym miesiącu zwracamy się o taki dar do Polaków – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy KEP. Odniósł się w ten sposób do rozpoczynającego się miesiąca trzeźwości w Kościele.

Sierpień jest w Kościele miesiącem trzeźwości. Biskupi i księża zachęcają do podjęcia abstynencji w tym czasie.

– Rozpoczął się szczególny miesiąc sierpień. Jest to miesiąc ważnych rocznic wydarzeń historycznych, licznych pielgrzymek, świąt maryjnych oraz rolniczego trudu. Z tego względu ks. kard. Stefan Wyszyński, który był wielkim piewcą troski o trzeźwość narodu, postanowił, że miesiąc sierpień będzie nie tylko miesiącem trzeźwości, ale miesiącem abstynencji, czyli całkowitego niespożywania napojów alkoholowych – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W Polsce coraz więcej osób uzależnia się od alkoholu. Regularnie rośnie również jego sprzedaż.

– Mamy około miliona uzależnionych osób. Około 4 mln pije ryzykownie lub szkodliwie. Z tego względu Kościół prosi o ten szczególny dar, bo nie jest to obowiązek, jest to dar. Oczywiście obowiązkiem jest, kiedy kobieta jest na przykład w stanie błogosławionym. W tym czasie to jej obowiązek. Ogólnie rzecz ujmując, trzeźwość jest obowiązkiem każdego z nas, a abstynencja jest darem miłości – wyjaśnił ksiądz biskup.

– Dlatego w tym miesiącu zwracamy się o taki dar do Polaków – dodał.

Cała rozmowa z ks. bp Tadeuszem Bronakowskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj