twitter.com/ESiarka

[TYLKO U NAS] J. Kubica: Niemcy niedźwiedzie już dawno wytłukli i mają je tylko na znaczkach pocztowych, pomnikach, tablicach upamiętniających. Niech zajmą się hodowaniem niedźwiedzi w ich kraju, a nie tylko oglądaniem ich w ogrodach zoologicznych

Ze strony niemieckich mediów spotkała nas niewłaściwa krytyka naszej gospodarki, stanu lasów. Oczywiście jest to wszystko nieprawda. Warto wspomnieć, że Niemcy, którzy zawsze są za ekologią, powinni się uderzyć w piersi, bo my niedźwiedzi mamy dużo. Jeszcze pół roku temu inwentaryzowaliśmy w Polsce około 20 osobników, to teraz mamy prawie 400. Niemcy misia już dawno wytłukli i mają go tylko na znaczkach pocztowych, pomnikach, tablicach upamiętniających (…). Polskie niedźwiedzie są bezpieczne. Mało tego, mamy problem, że jest ich już tak dużo, że chętnie byśmy część odłowili i podarowali chociażby Niemcom (…). Chętnie byśmy odsprzedali misie naszym przyjaciołom niemieckim, niech zajmą się hodowaniem niedźwiedzi w ich kraju, a nie tylko oglądaniem ich w ogrodach zoologicznych – wskazał Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Niemieccy ekolodzy zaatakowali Lasy Państwowe za rzekomą grabieżczą wycinkę drzew, która ma być odpowiedzią na wysokie ceny i zagrażać niedźwiedziom. Warto zauważyć, że jest to zwyczajny czarny PR, bo to Niemcy zniwelowali swoje niedźwiedzie, a w Polsce osobników tego gatunku znacznie przybywa.

To rzeczywiście jest niesamowita sytuacja. Kiedy brakuje argumentów prawdy, zaczyna się czarny PR, który jest nieprzewidywalny w swoich osądach. Ze strony niemieckich mediów spotkała nas niewłaściwa krytyka naszej gospodarki, stanu lasów. Oczywiście jest to wszystko nieprawda, to są bzdury. Warto wspomnieć, że Niemcy, którzy zawsze są za ekologią, powinni się uderzyć w piersi, bo my niedźwiedzi mamy dużo. Jeszcze pół roku temu inwentaryzowaliśmy w Polsce około 20 osobników, to teraz mamy prawie 400 osobników. Niemcy misia już dawno wytłukli i mają go tylko na znaczkach pocztowych, pomnikach, tablicach upamiętniających. Warto, żeby od nas się uczyli, jak polscy leśnicy gospodarują przyrodą, a nie w tak bardzo prymitywny, oszczerczy sposób przedstawiali sytuację lasów w Polsce (…). Jeżeli Niemcy pozyskują ponad 80 mln metrów sześciennych drewna, to my pozyskujemy nieco ponad 39 milionów, więc zużywamy tylko 65 proc. przyrostu, a oni wysoko ponad 70 procent. To nie są moje wymysły, tylko dane zawarte w raporcie o stanie lasu – mówił Józef Kubica.

Polscy leśnicy są fachowcami z wieloletnim doświadczeniem. W swojej pracy dbają o gospodarkę leśną, przez co Polska staje się bardziej zielona.

Prawdą jest to, że w Polsce leśnicy mają wieloletnie doświadczenie. To powoduje, że mamy świetną i zrównoważoną gospodarkę. Polska jest coraz bardziej zielona i to można sprawdzić na wszystkich mapach, aplikacjach internetowych i w innych mediach. Leśnicy wiedzą, jak to robić. To jest prawie stuletnie doświadczenie. Warto wspomnieć naszego doskonałego nauczyciela, którym był śp. prof. Jan Szyszko. To on pokazał nam, jak należy gospodarować i tego się trzymamy – podkreślił p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Józef Kubica zaznaczył, że polscy leśnicy mają trzy podstawowe funkcje, które obowiązują w lasach.

Czasami mam wrażenie, kiedy podróżuję po różnych krajach europejskich, że mają fatalną lesistość. Warto wspomnieć, że takie państwa jak Irlandia, Holandia czy Belgia mają tylko kilka procent lesistości, a u nas w tej chwili jest to 29 procent.  Być może jest to zwykła zawiść, a być może to celowe uderzenie w fantastyczną gospodarkę, wieloletnie osiągnięcia i sukcesy, tylko dlatego, że prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną. Mamy trzy podstawowe funkcje, które obowiązują w lasach. Oczywiście jest to ochrona przyrody, bo przecież ochrona środowiska to dla nas priorytet. Musi być też funkcja gospodarcza, drewno ma prawie 30 tys. rodzajów różnych zastosowań. Trzecią bardzo ważną funkcją jest funkcja społeczna, czyli wychodzimy naprzeciw społeczeństwu i jego żądaniom. Mamy wspaniałe akcje promocyjne: natura od kuchni, pomoc gospodyniom wiejskim, klubom sportowym, ale finansujemy także wiele innych programów. Promujemy Lasy Państwowe, tłumaczymy, na czym polega gospodarka, nigdy nie byliśmy w tej kwestii tak mocno zdeterminowani jak teraz – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Polskie niedźwiedzie są bezpieczne, jednak ich populacja jest tak duża, że polscy leśnicy chcieliby je oddać w ręce innych państw.

Polskie niedźwiedzie są bezpieczne. Mało tego, mamy problem, że jest ich już tak dużo, że chętnie byśmy część odłowili i podarowali np. Niemcom (…). Rzeczywiście mamy problem z wykonywaniem obowiązków służbowych przez leśników, ponieważ idąc do pracy, np. do sporządzania szacunków brakarskich, jest problem, bo muszą mieć ze sobą gaz pieprzowy z racji, że w lasach jest tak wiele misiów. Jeżeli ich populacja będzie tak duża, to będzie zagrażać nie tylko pracy leśników, ale i turystom. To jest dla nas bardzo ważny problem, dlatego chętnie byśmy odsprzedali misie naszym przyjaciołom niemieckim, niech zajmą się hodowaniem niedźwiedzi w ich kraju, a nie tylko oglądaniem ich w ogrodach zoologicznych – zapewnił Józef Kubica.

Całą rozmowę z Józefem Kubicom można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl