fot. PAP/Leszek Szymański

J. Kubica: Sytuacja polskich leśników i rolników zaczyna być bardzo trudna i zagrożona

Lasy Państwowe chcą wyłączenia 10 procent powierzchni lasów z pozyskania drewna i mają plan zwiększenia tego wskaźnika do poziomu 20 procent. Były dyrektor Lasów Państwowych, Józef Kubica, powiedział, że pomysły dotyczące ograniczenia pozyskania drewna z lasów uderzą w polski przemysł drzewny.

Obecne kierownictwo Lasów Państwowych zapowiedziało wyłączenie 10 proc. powierzchni lasów z pozyskania drewna. Co więcej, ma też plan zwiększenia tego wskaźnika do poziomu 20 procent.

Władze Lasów Państwowych przedstawiły propozycję zaklasyfikowania obszarów leśnych do trzech kategorii: lasów wyłączonych z użytkowania, częściowo wyłączonych i gospodarczych.

Były dyrektor Lasów Państwowych, Józef Kubica, podkreślił, że pozyskiwanie drewna jest konieczne. Przypomniał też, iż polski przemysł drzewny jest w światowej czołówce.

Prawie pół miliona ludzi pracujących w Lasach Państwowych, w Zakładach Usług Leśnych, jak i w przemyśle drzewnym może mieć zagrożony byt (…). Nasz przemysł drzewny plasuje się w światowej czołówce. Mamy świetną markę. Tu nie ma jakiejś rabunkowej gospodarki, jak nas oskarżają. Jest to planowa gospodarka leśna, bardzo zrównoważona. Nikt inny jak polscy leśnicy nie dbają tak o polską przyrodę (…). Sytuacja polskich leśników i rolników zaczyna być bardzo trudna i zagrożona – powiedział Józef Kubica.

Lasy Państwowe wypracowały też kryteria wyznaczania miejsc, w których nie będzie wycinki. To m.in. lasy, w których pozyskanie drewna będzie zależne od walorów przyrodniczych i oczekiwań społecznych.

Kierownictwo Lasów Państwowych chce też, aby wyłączenia 20 proc. obszarów spod wycinki uwzględniały wszystkie lasy, w tym prywatne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl