fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przemyśl: Damian Soból pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Damian Soból, wolontariusz, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego w Strefie Gazy, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak napisał w liście kondolencyjnym szef MSZ, Radosław Sikorski, wierzy, że Damian będzie wzorem dla tysięcy wolontariuszy.

Uroczystości pogrzebowe Damiana Sobola rozpoczęły się w sobotę różańcem w kościele pod wezwaniem św. Józefa przy ul. św. Jana Nepomucena w Przemyślu. Następnie, tuż przed Mszą św., Dariusz Dudek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, odczytał list do uczestników uroczystości i wręczył na ręce rodziny zmarłego przyznany pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jak podano, zmarły został odznaczony za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia.

„Działalność zmarłego przynosiła chlubę nie tylko jemu osobiście, lecz także wszystkim Polakom. Niech wyrazem naszego głębokiego szacunku i niegasnącej pamięci o nim będzie przyznany pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Bliskim, przyjaciołom i współpracownikom zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście.

W czasie homilii ks. bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, zwrócił uwagę na licznie przybyłych do kościoła, by pożegnać Damiana Sobola.

„Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życie, nieustraszony wolontariusz (…) Damian” – zaznaczył duchowny.

Dodał, że troska o dobro i godność każdego człowieka oraz wrażliwość na ludzką krzywdę czyniły go godnym zaufania.

Po zakończeniu Mszy św., wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, odczytała list kondolencyjny od ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego, w którym szef resortu przypomniał, że Damian Soból stał się jedną z ofiar ostrzału ze strony armii izraelskiej, w chwili gdy ze swoimi kolegami z organizacji World Central Kitchen niósł pomoc głodującym mieszkańcom Strefy Gazy.

„Damian Soból w przeszłości niósł pomost mieszkańcom Afryki i Turcji, a w rodzinnym Przemyślu, (…) pomagał Ukraińcom, kobietom i dzieciom uciekającym przed rosyjskimi bombami. Takie postacie są świadectwem człowieczeństwa, dowodem, że nawet w najgorszych czasach wojen, krwi i łez, znajdują się dzielni ludzie, którzy mroczny świat konfliktów rozświetlają swoją postawą pełną miłości bliźniego i oddania drugiemu człowiekowi. Wierzę, że wartości które reprezentował żyją w sercach tysięcy wolontariuszy, a Damian będzie dla nich wzorem. Niech spoczywa w pokoju” – napisał w liście kondolencyjnym Radosław Sikorski.

W uroczystej Mszy św. oprócz rodziny i bliskich Damiana Sobola uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz ambasador Palestyny w Polsce, Mahmoud Khalifa, a także założyciel World Central Kitchen, Jose Andres.

Po 12.00 kondukt żałobny liczył kilkaset osób. Damian Soból spocznie na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego, w kwaterze P-76.

Wolontariusz Damian Soból zginął 1 kwietnia br. w wyniku izraelskiego ataku na konwój organizacji humanitarnej World Central Kitchen dostarczający żywność w Strefie Gazy. Konwój został ostrzelany z powietrza przez wojsko izraelskie w nadmorskim mieście Dajr al-Balah w centralnej części Strefy Gazy. Zginęło siedem osób, w tym obywatele Australii i Wielkiej Brytanii, jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim oraz palestyński kierowca.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl