fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] J. K. Ardanowski: Naciski Komisji Europejskiej na budowanie wiatraków w Polsce wiążą się z potężnym kryzysem branży wiatrakowej w Niemczech

Wiele landów widząc, że wiatraki nie rozwiązały problemu zaopatrzenia w energię elektryczną zaczyna wprowadzać ograniczenia w lokowaniu następnych wiatraków w Niemczech (…). Jeśli społeczności lokalne w Polsce będą aktywne i będą pilnowały władz gminy, procedur, to w wielu miejscach uda się nie dopuścić do zaśmiecenia polskiej wsi wiatrakami powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i doradca prezydenta ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Sejm przyjął poprawkę PiS w sprawie liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Nowe przepisy zakładają, że turbiny wiatrowe będą mogły stać w odległości 700 metrów od zabudowań. Przeciwko regulacjom głosował m.in. Jan Krzysztof Ardanowski.

W latach 2014 – 2015 mieszkańcy polskich wsi protestowali w sprawie wiatraków. Było ok. 600 komitetów protestacyjnych w różnych gminach. Ludzie nie chcą mieszkać w pobliżu wiatraków. To gehenna mieszkać w okolicy szumiącego wiatraka, który nocą pulsuje światłem – mówił.

W 2016 r. PiS wprowadziło rozwiązania wzorowane na rozwiązaniach z Bawarii.

Określały one, że odległość budowy wiatraka od budynków mieszkalnych będzie uzależniona od wysokości wiatraka. Niskie mogą być bliżej, wysokie dalej. (…) Wiatraki, które teraz są projektowane i będą budowane, to są wiatraki, które mają znacznie powyżej 200 m wysokości. Te największe mają ponad 300 m wysokości – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Zgoda na budowę wiatraka musi być poprzedzona miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Chodzi o dokument prawa miejscowego, który poddawany jest konsultacjom społecznym. Ostatecznie przyjmują go radni. Podstawą do określenia odległości minimalnej od zabudowy – czy to będzie 700, czy więcej metrów – będą wyniki strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, która musi być wykonana w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Muszą być tam również analizy dotyczące wpływu emisji hałasu na otoczenie i na zdrowie mieszkańców. Gminy nie mogą odstąpić od wykonania oceny. (…) To od mieszkańców w dużej mierze będzie zależało czy będą w stanie wyegzekwować skutecznie warunki, które są nałożone – wskazywał doradca prezydenta ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Naciski Komisji Europejskiej na budowanie wiatraków w Polsce wiążą się z potężnym kryzysem branży wiatrakowej w Niemczech – zauważył Jan Krzysztof Ardanowski.

Wiele landów widząc, że wiatraki nie rozwiązały problemu zaopatrzenia w energię elektryczną (…) zaczynają wprowadzać ograniczenia w lokowaniu następnych wiatraków – podkreślił.

Ta ustawa jest ustawą zbędną i nie gwarantuje nam, że Komisja Europejska da Polsce to, co się należy.

Fundusz Odbudowy jest związany z pandemią COVID-19, pomocą dla krajów członkowskich Unii Europejskiej, które zostały dotknięte skutkami gospodarczymi. Tu nikt żadnej łaski nie robi. Każdemu krajowi należy się jakiś procent pieniędzy unijnych. (…) Komisja Europejska będzie wymyślała kolejne bariery i przeszkody – stwierdził gość Radia Maryja.

Były minister rolnictwa ma nadzieję, że ustawa będzie kontestowana przez społeczeństwo.

Jeśli będą aktywne społeczności lokalne, które będą pilnowały władz gminy, procedur, to w wielu miejscach uda się nie dopuścić do zaśmiecenia polskiej wsi wiatrakami – powiedział.

Ustawa wiatrakowa trafi teraz do Senatu.

Całą rozmowę z Janem Krzysztofem Ardanowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl