fot. PAP/Jacek Bednarczyk

[TYLKO U NAS] J. Bukowski: Sowiecki, rosyjski, niemiecki, czy każdy inny totalitaryzm, a wymieniam państwa z nami sąsiadujące, w każdej chwili może się odrodzić

Musimy pamiętać o tym, że sowiecki, rosyjski, niemiecki, czy każdy inny totalitaryzm, a wymieniam państwa z nami sąsiadujące, w każdej chwili może się odrodzić i w każdej chwili może nam zagrozić – mówił w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Jerzy Bukowski. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie mówił o zbrodni katyńskiej, której rocznicę obchodzimy w środę.

Dr Jerzy Bukowski zaznaczył, że pamięć o zbrodni katyńskiej zapadła naszemu narodowi w historycznej pamięci na dobre i powinna być ona wyjściem do upamiętnienia innych ofiar wojennych.

Pamięć o tej zbrodni jest bardzo mocno utrwalona w naszej narodowej świadomości i dobrze, że o każdej rocznicy, nawet tak nieokrągłej jak bieżąca, pamiętamy, ale również dobrze, że zwłaszcza dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, przypominamy sobie również i o zesłaniach z roku 1940 […] i że również IPN przypomina rzecz, o której tylko w zasadzie pasjonaci historii wiedzieli, mianowicie tzw. operację polską NKWD z lat 30. – mówił Jerzy Bukowski.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że to tragiczne wydarzenie powinno być dla nas lekcją i przestrogą na przyszłość.

– Musimy pamiętać o tym, że sowiecki, rosyjski, niemiecki, czy każdy inny totalitaryzm, a wymieniam państwa z nami sąsiadujące, w każdej chwili może się odrodzić i w każdej chwili może nam zagrozić, dlatego trzeba prowadzić mądrą politykę zagraniczną oraz mądrą politykę edukacyjną, bo nasza młodzież będzie wiedziała, jakie są ewentualne zagrożenia, co nas może złego czekać od sąsiadów – powiedział Jerzy Bukowski.

Rzecznik POKiN mówił również o roli IPN w odkrywaniu prawdy historycznej, oraz skomentował pomysł likwidacji Instytutu.

Ten kto mówi, że warto zlikwidować IPN po prostu chce zlikwidować pamięć Polaków o ich najnowszej historii, to są oczywiście stricte polityczne zagrywki. […] Tak traktować Instytutu Pamięci Narodowej, któremu zawdzięczamy prawdę o naszej najnowszej historii, to mogą tylko ludzie, którzy są zdeklarowanymi wrogami polskiej racji stanu – ocenił Jerzy Bukowski

Publicysta odniósł się również do sytuacji z Krakowa, gdzie blokuję się powstanie pomnika Armii Krajowej.

Jest mi wstyd, jako krakowianinowi, że rada naszego miasta blokuje budowę pomnika Armii Krajowej. To jest rzecz niebywała, żeby Koalicja Europejska, łącznie z innymi klubami, nie chciała uczczenia pod Wawelem – na Bulwarze Czerwieńskim, nad Wisłą – Armii Krajowej pięknym pomnikiem. Mimo że ta sama rada podjęła już dwukrotnie wcześniej takie uchwały, to teraz stara się je unieważnić – mówił dr Jerzy Bukowski.

Całość programu można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl