[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Za czasów rządów PO-PSL Polska była rajem dla przestępców podatkowych, przyciągała ich jak magnes

Polska była rajem dla przestępców podatkowych, dla agresywnych optymalizatorów, wyłudzaczy VAT i innych tego rodzaju osób oraz grup. Polska ich przyciągała jak magnes – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Marian Szołucha. Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula wskazał również, jak obecny rząd radzi sobie z uszczelnieniem luki VAT-owskiej.

Nawet 250 mld zł – tyle wyniosła luka VAT w latach 2008-2015, kiedy rządziła w Polsce koalicja PO-PSL. Dr Marian Szołucha obrazowo wykazał, jak wielka jest to kwota.

Można by było przez 10 lat finansować program Rodzina 500 plus, można zbudować 1 milion nowych mieszkań, darmowe leki dla wszystkich na 6 lat – to są obrazowe porównania ilustrujące, jak wielka suma pieniędzy przez dwie kadencje PO-PSL przeciekła budżetowi, a więc nam wszystkim, jako uczciwie płacącym podatki, przez palce – zaznaczył ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Problem z przeciekiem podatku VAT był olbrzymi i alarmowano o nim ze wszystkich możliwych stron – dodał.

O tym alarmowały nie tylko firmy konsultingowe, ale także think tanki polskie i zagraniczne, organizacje branżowe skupiające uczciwych przedsiębiorców, alarmowały też związki zawodowe funkcjonujące w obrębie służb powołanych do tego, by ściągać podatki do kasy państwa. Koniec końców alarmowała Komisja Europejska, według której w latach 2006-2015 luka w VAT urosła z 0,6 proc. PKB do 2 proc. PKB, a więc ponad 3-krotnie. W ostatnim roku rządów PO polski budżet stracił przez lukę podatkową i niską efektywność w ściągalności podatków 40 mld zł – to jest niemal 4-krotność ubiegłorocznego deficytu budżetu naszego państwa – zaznaczył dr Marian Szołucha.

Problem był nie tylko w przypadku VAT. Był problem z innymi kategoriami podatkowymi – zwrócił uwagę ekonomista.

Podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT – proszę sobie wyobrazić, że w 2008 r. dochody budżetu państwa z tytułu tego podatku wyniosły 35 mld zł, a w roku 2015 r. – 33 mld zł. Zatem o 2 mld zł mniej, mimo że łącznie gospodarka polska urosła wtedy, biorąc pod uwagę nasze PKB, o ok. 50 proc. Rośliśmy powoli, ale przez 7 lat nazbierało się tego całkiem sporo. Dochody podatkowe do tego nie rosły, a okresowo nawet spadały. Nawet jeśli rosły, to zupełnie nieproporcjonalnie do wzrostu gospodarczego – powiedział dr Marian Szołucha.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do działań legislacyjnych obecnego rządu, które spowodowały uszczelnienie luki podatkowej w naszym kraju.

Uważam, że istotne było powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej, jako jednego organizmu. To nie była nowa koncepcja. To był powrót do koncepcji, której nie zdążono zrealizować w 2006 i 2007 r. i który Platforma odwiesiła na wieszak na 8 lat. KAS to służba celna, urzędy i izby skarbowe oraz kontrola skarbowa, które wcześniej funkcjonowały w oderwaniu od siebie. Przepływ informacji między tymi służbami, nie mówiąc o koordynacji działań, był zdecydowanie za słaby – wskazał ekonomista.

Ludzie, którzy za poprzednich rządów byli na szczytach władzy zdecydowanie zawinili – przynajmniej niedbałością – zaznaczył gość Radia Maryja.

Polska była rajem dla przestępców podatkowych, dla agresywnych optymalizatorów, wyłudzaczy VAT i innych tego rodzaju osób oraz grup. Polska ich przyciągała jak magnes. Nie tylko rozzuchwalała rodzimych przestępców, ale przyciągała też podobne osoby z innych krajów. Takie osoby są obecnie w Polsce zatrzymywane i stawiane są im zarzuty. Mają one różne paszporty. Są nie tylko z Europy, ale różnych części świata. Polska została w wyniku tego procederu – trwającego około dekadę – okradziona na skalę największą, porównując wszystkie afery gospodarcze i finansowe III RP. Ta jedna – afera VAT – przyćmiewa wszystkie inne razem wzięte swoim rozmiarem. Co gorsze, była tego wszystkiego świadomość już w trakcie jej trwania, co mogliśmy usłyszeć chociażby na taśmach z restauracji „Sowa i Przyjaciele” – podkreślił Marian Szołucha.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Mariana Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj