fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr M. Skwarzyński: Spór UE-Polska wynika z braku chęci wspierania konserwatywnych władz przez lewicowe rządy Wspólnoty  

Próby ukarania Polski przez instytucje unijne są o tyle specyficzne, że nie dotyczą wprost łamania prawa unijnego czy niewykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Natomiast władzom Wspólnoty chodzi o to, by znaleźć pretekst do powstrzymania przekazania Polsce źródeł finansowania po lockdownach. Wynika to z tego, że rządy państw Unii Europejskiej są w dużej mierze lewicowe i nie chcą wspierać konserwatywnych rządów – powiedział dr Michał Skwarzyński, adwokat, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

W kontekście kar nakładanych przez instytucje unijne na Polskę dr Michał Skwarzyński powiedział, że „system prawny w zakresie egzekwowania kar finansowych jest skonstruowany w prosty sposób”.

– Jeżeli kary nie są wypłacane w sposób dobrowolny, Komisja Europejska potrąca ich wysokość z pomocy, jaka jest przeznaczana dla danego kraju. (…) Wobec Polski sytuacja jest o tyle specyficzna, że nie dotyczy wprost łamania prawa unijnego czy niewykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi natomiast o to, żeby znaleźć pretekst do powstrzymania przekazania źródeł finansowania po lockdownach, dlatego że rządy państw UE są w dużej mierze lewicowe i nie chcą wspierać konserwatywnych rządów. To są działania mocno szkodzące Wspólnocie. Wikłanie organu sądowego do polityki zawsze się źle kończy dla takiego organu – powiedział gość Radia Maryja.

– Sprawa Turowa jest sprawą między dwoma państwami. Nakładanie kary na Polskę nie ma większego uzasadnienia. Kwestia dogadania się między dwoma państwami co do szkód górniczych jest powszechna. To się zdarza na terenach przygranicznych. Umowa z Czechami prędzej czy później będzie podpisana, więc kara miała wyłącznie charakter walki z rządem konserwatywnym – dodał.

Adwokat zaznaczył, że „państwa mają oczywisty interes w tym, żeby władze w sąsiednim kraju sprawowały opcje im przyjazne, które będą mniej zabiegały o indywidualną suwerenność Polski”.

– To się wpisuje we wszelką działalność prawa międzynarodowego. W nim jest tak, że silne podmioty są uprzywilejowane. Nie do końca muszą oni respektować te same zasady gry, które mają respektować inne państwa. Jednocześnie organom UE przyświeca idea stworzenia superpaństwa, co nie wynika z traktatów ani większości konstytucji państw członkowskich (wyjątek stanowi Finlandia). TSUE ma próbować scalać Europę na kształt jednego państwa. To po prostu działalność polityczna – wskazał dr Michał Skwarzyński.

Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską za niestosowanie rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości. Przewodniczący PE, David Sassoli, mówił o tym, aby „zamienić słowa w czyn”.

– To kolejny przykład pozorności działania instytucji unijnych. Rozporządzenie dot. praworządności ma być mechanizmem kontroli wydatkowania środków unijnych. (…) Wobec Polski nie ma zarzutu, że mamy nietransparentny tryb przyznawania środków unijnych, a jest wręcz odwrotnie – jesteśmy bardzo chwaleni za rozdysponowywanie środków. (…) Kontrole wskazują, że wszystko jest w porządku, a jednocześnie udaje się, że coś jest w Polsce nie tak, aby wstrzymać finansowanie, żeby rząd w Warszawie miał trudności z podniesieniem się po lockdownie – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr. Michałem Skwarzyńskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl