fot. twitter.com/MSZ_RP

J. Czaputowicz uczestniczył w dyskusji szefów dyplomacji państw UE z udziałem Mike’a Pompeo

Wpływ pandemii COVID-19 na stosunki międzynarodowe, stan relacji z Chinami, bliskowschodni proces pokojowy oraz wschodnie sąsiedztwo UE – były tematami poniedziałkowej nieformalnej dyskusji szefów dyplomacji państw UE z udziałem Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo.

Szef polskiej dyplomacji złożył w poniedziałek wizytę w Wilnie, gdzie uczestniczył w spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy, a także odbył dwustronne rozmowy polsko-litewskie.

Jak poinformował polski MSZ, w trakcie wizyty ministrowie uczestniczyli także w nieformalnej dyskusji, w formule wideokonferencji, szefów dyplomacji państw UE z udziałem Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo. „Tematami rozmów były m.in.: wpływ pandemii COVID-19 na stosunki międzynarodowe, stan relacji z Chinami, bliskowschodni proces pokojowy oraz wschodnie sąsiedztwo UE” – czytamy w komunikacie.

Według MSZ dyskusja koncentrowała się wokół potrzeby utrzymania wspólnoty transatlantyckiej we wszystkich obszarach strategicznych, w tym w kluczowych regionach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

„Ministrowie zgodzili się, że niektóre państwa próbują wykorzystać trwający kryzys do podważenia obecnego porządku międzynarodowego, czemu UE i USA powinny wspólnie się przeciwstawiać. Za ważny obszar współpracy Brukseli i Waszyngtonu uznano walkę z dezinformacją” – oświadczył MSZ.

„Ministrowie podkreślili ponadto szczególne znaczenie współpracy transatlantyckiej we wschodnim sąsiedztwie Unii. Jest ona kluczowa dla powodzenia reform na Ukrainie, ale także dla wzmacniania stabilności pozostałych krajów Partnerstwa Wschodniego. Zgodzono się, iż priorytetem w tym kontekście pozostaje utrzymanie jedności UE i USA w odniesieniu do agresywnych działań Rosji” – głosi w komunikat.

 PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl