[TYLKO U NAS] Dr. L. Kulińska o decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów: Jest bezpośrednio związana z decyzją USA ws. Nord Stream 2. Polityka amerykańska ulega korekcie w kierunku współpracy z Niemcami

Decyzja TSUE jest bezpośrednio związana z decyzją Stanów Zjednoczonych dotyczącą Nord Stream 2. Tych dwóch rzeczy nie możemy rozdzielać. To pokazało, że polityka amerykańska ulega daleko idącej korekcie w kierunku współpracy z Niemcami, a gdzieś w dalszej perspektywie – z Rosją. To dało jasny sygnał, że Polska może być już przez Niemców traktowana z pełną bezwzględnością, ponieważ mówienie o tym, że ten wyrok zapadł ze względu na to, co powiedzieli Czesi, uważam jedynie za sprawę powierzchowną – mówiła w rozmowie z TV Trwam dr Lucyna Kulińska, politolog.

W ubiegły piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów „do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia”. [czytaj więcej]

– Decyzja TSUE jest bezpośrednio związana z decyzją Stanów Zjednoczonych dotyczącą Nord Stream 2. Tych dwóch rzeczy nie możemy rozdzielać. To pokazało, że polityka amerykańska ulega daleko idącej korekcie w kierunku współpracy z Niemcami, a gdzieś w dalszej perspektywie – z Rosją. To dało jasny sygnał, że Polska może być już przez Niemców traktowana z pełną bezwzględnością, ponieważ mówienie o tym, że ten wyrok zapadł ze względu na to, co powiedzieli Czesi, uważam jedynie za sprawę powierzchowną. Tak naprawdę stoją za tym Niemcy, którzy w bezpośredniej bliskości mają kilka swoich kopalń węgla brunatnego i robią wydobycie pełną parą. Czesi także są tutaj zainteresowani, ponieważ bezpośrednio przy naszej granicy mają również swoje elektrownie – zwróciła uwagę dr Lucyna Kulińska.

Politolog przypomniała, że w przeszłości Niemcy wystosowały już żądanie dotyczące zamknięcia kopalni Turów. Polska była jednak wówczas na to bardzo dobrze przygotowana i ta decyzja została umorzona.

– W związku z tym Niemcy posłużyli się Czechami. Czy możemy mieć pretensje do Czechów? Nie, ponieważ Czesi próbowali grać na dwa fronty, wiemy, że mieli bardzo silne związki także z Rosją, handlowali z nimi na potęgę. Zresztą po ilości osób, które zostały wydalone z Czech po konflikcie związanym z wykryciem domniemanych sprawców wybuchu w czeskiej fabryce zbrojeniowej, widzimy, że te stosunki zostały zerwane. Czesi prowadzą swoją narodową politykę gospodarczą i w tej chwili widzą, że kiedy rozluźniły się związki innych krajów Europy Środkowej ze Stanami Zjednoczonymi, to Niemcy są jedynym ratunkiem, który pozwoli im funkcjonować – podkreśliła.

Rozmówczyni TV Trwam wskazała, że Niemcy wysługują się Czechami, aby rozbić jedność Grupy Wyszehradzkiej. Polska powinna mieć w takiej sytuacji alternatywny plan działania, jednak obecnie nie widać, aby takowy posiadała.

– Wiemy, że trzeba przygotować plan B w sytuacji, w której postawiliśmy jedynie na Stany Zjednoczone. Jesteśmy w tej chwili w fatalnej sytuacji. Zresztą każdy kolejny dzień przynosi dowody na to, że nie realizujemy żadnego wariantu B. (…) Niemcy byli i są zainteresowani zniszczeniem Grupy Wyszehradzkiej, bo to jedyny konstrukt, który może być dla nich jakąś przeciwwagą. Odciągnięcie Czechów jest ogromną katastrofą dla Grupy Wyszehradzkiej – akcentowała dr Lucyna Kulińska.

W obecnej sytuacji geopolitycznej – której składową jest m.in. sytuacja związana z decyzją TSUE – Polska powinna odłożyć na dalszy plan próby zmian np. we własnej polityce podatkowej – oceniła politolog.

– W tym wypadku wszelkie projekty związane z Nowym Ładem moim zdaniem trzeba odłożyć, trzeba policzyć, co jeszcze mamy, trzeba szukać nowych rozwiązań, powrócić przede wszystkim do takich rozwiązań, które rokowały, a które zostały zarzucone. Myślę tutaj o przemyśle węglowym. Wiemy, że były udane eksperymenty dotyczące zgazowywania węgla. Zamiast zamykania kopalń można iść w tym kierunku. Można też próbować znaleźć taki narzędzia, które nie czynią nas bezradnymi. Wiemy, że w Polsce funkcjonuje bardzo wiele koncernów niemieckich, powiązania gospodarcze są silne. Być może tutaj trzeba szukać jakichś środków nacisku, aby zrównoważyć tę sytuację, w której w tej chwili wszyscy chcą nas okładać kijem – zaznaczyła.

Polska musi pogodzić się z tym że zarówno po zachodniej, jak i po wschodniej stronie są państwa, które chcą skorzystać z osłabienia naszego kraju. Konieczna jest mobilizacja – tłumaczyła gość TV Trwam.     

– Grupa Wyszehradzka dostała w tej chwili jasny sygnał (mówię tutaj o zgodzie Amerykanów na Nord Stream 2), że ten główny gracz, na którego postawiła Polska, w tej chwili Polską się już nie interesuje. Wszelkie nasze marzenia co do tego, że bylibyśmy krajem, który to wszystko by organizował, byłby krajem przewodzącym pozostałym, spaliły na panewce. Większość krajów w tej chwili będzie radziła sobie sama, każdy będzie układał się z osobna z tymi, którzy pieniądze rozdają i oczywiście z Niemcami, którzy tym wszystkim kierują. To potworny cios. Proste postawienie się, czyli powiedzenie, że tego nie wykonamy, jest dla mnie równoznaczne z tym, że żadne pieniądze do Polski nie przyjdą, a jeżeli przyjdą, to bardzo małe ilości – powiedziała dr Lucyna Kulińska.

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „w zasięgu ręki” jest polubowne załatwienie sporu z Czechami w sprawie kopalni Turów. [czytaj więcej]

W tej sprawie w Brukseli rozmawiali premierzy Polski i Czech: Mateusz Morawiecki oraz Andrej Babisz.

Z decyzją TSUE nie zgadzają się m.in. pracownicy kopalni, którzy we wtorek protestowali na drodze transgranicznej pomiędzy Czechami i Niemcami. [więcej]

 

radiomaryja.pl

 

 

  

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl