fot. PAP/DPA

[TYLKO U NAS] Dr B. Rogalski: Władimir Putin wykorzystuje wojnę w Ukrainie do robienia czystek we własnym państwie na wzór czystek z czasów stalinowskich

Prezydent Rosji zapowiedział, że 11 marca Rosja odłączy się od światowego przekazywania informacji, czyli po prostu od internetu i stworzy swój internet wewnętrzny, który będzie nazywany RuNetem. Odcięcie od internetu światowego sprawi, że Władimir Putin i jego administracja będą mieli totalną kontrolę nad informacjami przekazywanymi wewnątrz Rosji. Rosyjski prezydent będzie mógł zatem kontrolować przepływ myśli wśród obywateli, tworząc Rosjanom orwellowski świat. Władimir Putin cofnie w ten sposób Rosję i Rosjan do czasów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – mówił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, ekspert ds. międzynarodowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Unia Europejska przyjęła kolejny pakiet sankcji wymierzonych zarówno w Białoruś, jak i w Rosję. Nowe sankcje zakazują m.in. transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. Ponadto Unia wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Bank Rozwoju Republiki Białorusi. Wspólnota wprowadziła także sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.

Sankcje nie objęły jednak rosyjskich banków rozliczających opłaty za ropę czy gaz.

– Agresywna postawa Władimira Putina wymaga zdecydowanych działań, ale przede wszystkim jedności ze strony państw Zachodu, jeśli chodzi o wspólne działania, które mogą powstrzymać wojnę i ograniczyć ją do terytorium Ukrainy (…). Gdyby wojna rozlała się na sąsiednie kraje, mielibyśmy do czynienia z wybuchem wojny światowej. Dzisiaj mówimy o konflikcie światowym, bo większość państw świata jest w jakiś sposób zaangażowanych w ukraińsko-rosyjską wojnę. Powinniśmy robić wszystko, mówię zarówno o państwach europejskich, jak i pozaeuropejskich, aby konflikt nie zamienił się w wojnę światową. Sankcje są częścią nacisków i represji wobec Władimira Putina i jego otoczenia, które powinno zrozumieć, że wspólne działania świata będą dla nich bolesne i przez całe lata będą wpływać na rosyjską gospodarkę – wskazał dr Bogusław Rogalski.

Niektóre sankcje już zaczęły przynosić pierwsze efekty.

– Chodzi przede wszystkim o gwałtowny spadek rubla, zatrzymanie działań rosyjskiej giełdy, blokowanie rosyjskich środków i aktywów. Trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: sankcje mają to do siebie, iż są działaniami długofalowymi. Bardzo długo trzeba czekać na ich końcowe efekty. Jeśli chcemy zatrzymać agresywne działania Władimira Putina i zrobić wszystko, aby wojna nie rozlała się na kraje sąsiednie, żeby nie było kolejnych ofiar szaleńczej polityki Władimira Putina, to dzisiaj przede wszystkim potrzebne są embarga, czyli całkowite blokowanie rosyjskiej sfery gospodarczej i politycznej – powiedział prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Zachód nie może wprowadzić najcięższych sankcji, bo sprzeciwia się im Republika Federalna Niemiec.

– Niemcy od dawna wyłamywały się ze wspólnej polityki i budowały swoje własne relacje z Rosją i Władimirem Putinem, zawierając pakt gazowy i polityczny nazywany paktem Merkel-Putin. Teraz również wyłamują się ze wspólnej polityki Zachodu wobec Władimira Putina – oznajmił gość Radia Maryja.

Władimir Putin wykorzystuje bieżącą sytuację do całkowitego podporządkowania sobie Rosjan.

– Władimir Putin wykorzystuje wojnę w Ukrainie do robienia czystek we własnym państwie na wzór czystek z czasów stalinowskich. Prezydent Rosji zapowiedział, że 11 marca Rosja odłączy się od światowego przekazywania informacji, czyli po prostu od internetu i stworzy swój internet wewnętrzny, który będzie nazywany RuNetem. Odcięcie od internetu światowego sprawi, że Władimir Putin i jego administracja będą mieli totalną kontrolę nad informacjami przekazywanymi wewnątrz Rosji. Rosyjski prezydent będzie mógł zatem kontrolować przepływ myśli wśród obywateli, tworząc Rosjanom orwellowski świat. Władimir Putin cofnie w ten sposób Rosję i Rosjan do czasów ZSRR – podkreślił ekspert ds. międzynarodowych.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do polskiej specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

– Ustawa pomoże zwykłym uchodźcom, którzy uciekają przed barbarzyństwem wojny. Przepisy pomogą nie tylko Ukraińcom, ale też Polakom-obywatelom Ukrainy, których jest około dwóch milionów. To dobre rozwiązanie (…), bo przy tak dużej liczbie uchodźców z Ukrainy potrzebne są natychmiastowe działania. Specustawa rozwiąże problem uchodźców, aby nie doszło do nasilenia kryzysu humanitarnego, bo tego wszyscy chcielibyśmy uniknąć – podsumował dr Bogusław Rogalski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Bogusława Rogalskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj