fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] D. Piontkowski: Łącznie nauczyciele otrzymają 21 proc. dodatkowych środków

Podwyżka to – zgodnie z zapowiedziami – 10 proc. Oprócz podwyżki 5 proc., która miała miejsce już w styczniu, przypomnę, że w kwietniu 2018 roku również była transza 5 proc. Łącznie nauczyciele otrzymają 21 proc. dodatkowych środków – powiedział w środowym „Polskim punkcie widzenia” minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Rok szkolny 2018/2019 zakończy się w 19 czerwca. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał w środę nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, skracającą rok szkolny o dwa dni.

– Rozporządzenie było przygotowane wcześniej. Dzisiaj ukaże się oficjalna publikacja – zapowiedział Dariusz Piontkowski.

Obecny rok szkolny stał przede wszystkim pod znakiem strajku nauczycieli.

– Raczej nie spodziewaliśmy się tego, że uczniowie nie będą mogli korzystać ze swego prawa do nauki, ale na szczęście rządowi udało się, przy pomocy ludzi dobrej woli, pomóc uczniom odbyć egzaminy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym się to nie powtórzy – wskazał szef MEN.

Nadzieja może jednak nie wystarczyć, bo prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział referendum, które ma zdecydować o kontynuacji strajku.

– Ten pan już wielokrotnie próbował straszyć. Tak się składa, że ZNP uaktywnia się wtedy, gdy u władzy są partie prawicowe. Nagle według tego związku nauczycielom należy się bardzo dużo pieniędzy, a ich brak ma oznaczać protesty – podkreślił minister.

Dlatego rząd przygotowuje kolejne rozwiązania, by walczyć z niedoskonałościami polskiego systemu edukacji.

– Będziemy robili wiele, aby uspokoić sytuację w szkołach i pokazać, że sytuacja finansowa nauczycieli się poprawiła. Temu służy między innymi nowelizacja Karty Nauczyciela, która – mam taką nadzieję – zostanie wdrożona już w przyszłym tygodniu – powiedział.

– To, zgodnie z zapowiedziami, 10 proc. Oprócz podwyżki 5 proc., która miała miejsce już w styczniu, przypomnę, że w kwietniu 2018 roku również była transza 5 proc. Łącznie nauczyciele otrzymają 21 proc. dodatkowych środków. W tym roku będzie to ponad 15 proc. Jeszcze nigdy w okresie III RP nauczyciele nie otrzymali takiej podwyżki – dodał.

Podwyżka płac wiąże się nie tylko z pensją podstawową, ale również dodatkami, które przysługują nauczycielom, między innymi za wychowawstwo.

– Do tej pory wychowawstwo nie było określone jakąś kwotą. Samorządy same decydowały, ile ono wynosi. Były takie, w których było to kilkaset złotych (choć były to wyjątki) albo takie, w których wynosił on kilkadziesiąt złotych (tak było najczęściej). Stąd ustanowienie tego dodatku na minimalnym poziomie 300 złotych. Jednocześnie samorząd ma możliwość, by ten dodatek zwiększyć. Drugim elementem jest 1000 złotych na start, czyli jednorazowa wypłata dla nauczyciela rozpoczynającego pracę w szkole – wyjaśnił minister.

RIRM

drukuj