fot. pixabay

[TYLKO U NAS] D. Niewiadomski z Instytutu Łączności mówi, jak przygotować się do zmian dot. standardu nadawania telewizji naziemnej.

Daniel Niewiadomski, kierownik Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności we Wrocławiu we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja informował, na co należy zwracać uwagę przed zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Nie ma bowiem potrzeby wymiany odbiornika.

W marcu rozpocznie się zmiana standardu nadawania telewizji na standard DVB-T2. Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że zmiana ta dotyczy wyłącznie widzów korzystających z telewizji naziemnej. Nie dotyczy ona widzów korzystających z telewizji kablowej, satelitarnej lub internetowej.

– Dotyczy to tylko tych, którzy korzystają z tradycyjnej anteny, odbierają sygnał z nadajników naziemnych – wskazał Daniel Niewiadomski.

Wyjaśnił, jak należy przygotować się do zmiany w standardzie nadawania.

– Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać widz, jest zweryfikowanie, czy jego odbiornik jest zgodny ze standardem. Mowa tutaj o standardzie DVB-T2 i kodeku HEVC – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji obsługi odbiornika telewizyjnego.

– Jeżeli jej nie mamy, możemy w internecie – na stronach producenta – spróbować odszukać specyfikacji po oznaczeniach odbiornika. Tam też znajdziemy taką informację – oznajmił.

Jest jeszcze trzecia możliwość, jaką jest tzw. skanowanie pasma, czyli przełączanie kanałów i sprawdzenie, czy po zmianie odbieramy nowe kanały. Możemy to zrobić nawet teraz, by sprawdzić, czy możemy odbierać emisje testowe [czytaj więcej].

Jeżeli odbiornik nie spełnia wymagań, istnieją dwie możliwości. Można dokonać zakupu nowego telewizora we właściwym standardzie (najlepiej zapytać o to sprzedawcę) lub też – co jest tańszą opcją, a my jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego odbiornika – kupić specjalną przystawkę (tzw. set-top-box), umożliwiającą odbiór sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC.

– To jest urządzenie, które podpinamy pod telewizor – pod łącze HDMI lub inne, jakie jest do tego dostosowane i uzyskujemy odbiór telewizji w nowym standardzie – wyjaśnił Daniel Niewiadomski.

Zaznaczył, że kryteria przy zakupie tego rodzaju sprzętu są identyczne, jak w przypadku kupna nowego telewizora. Także w tym przypadku warto skonsultować się uprzednio ze sprzedawcą.

– Dany set-top-box musi spełniać wymagania co do standardu DVB-T2 i kodeka HEVC – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Nadawcy też muszą dostosować się do zmian. Zobowiązani są do przygotowania programów w wyższej jakości.

Z kolei producenci odbiorników i set-top-boxów w jakości 4K zobowiązani są do tego, by produkowany przez nich sprzęt był kompatybilny z nowym kodekiem dźwiękowym AC-4.

Zmiana standardu nadawania nastąpi w pierwszej kolejności w województwie lubuskim oraz dolnośląskim.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl