Naziemna telewizja cyfrowa. Od marca ruszy proces przechodzenia na nowy standard nadawania

Szykują się duże zmiany dla wszystkich widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Pod koniec marca 2022 roku ruszy proces przechodzenia na nowy standard nadawania. Warto już teraz przygotować się do tej zmiany, aby móc oglądać między innymi TV Trwam. Rząd zapowiada dofinansowanie zakupu dekoderów, które zapewnią odbiór sygnału przez użytkowników starszych telewizorów.

W pierwszym półroczu 2022 roku zaplanowano zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC.

Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych w jeszcze lepszej jakości obrazu.

– Zmiana jest konieczna, dlatego że w wyniku decyzji Komisji Europejskiej  zostały uwolnione częstotliwości do zagospodarowania pod rozwój telefonii komórkowej i sieci szybkiego internetu – wyjaśnia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Według szacunków ponad 2 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Wielu widzów obawia się również, że straci możliwość oglądania swoich programów – wskazuje pani Teresa, która od lat ogląda TV Trwam.

– Chętnie oglądam TV Trwam. Jest taka wyczerpująca i interesująca, ale teraz nie wiem, czy nie zmieni się to, że jest stale dostępna – mówi pani Teresa.

Wszystkie dostępne obecnie kanały będą nadal dostępne po zmianie. Trzeba się do niej tylko dobrze przygotować – mówi o. Grzegorz Moj CSsR z TV Trwam.

– Nastąpi zmiana jakości odbioru telewizji, a to się wiąże z tym, że będziemy musieli się przygotować. Przygotujemy się do tego, kupując telewizor, który odbierze telewizję naziemną w HEVC-u, albo kupimy sobie settobox, czyli urządzenie, które połączymy z telewizorem. Dziś nie ma takich możliwości, żeby ten standard odebrać – wyjaśnia o. Grzegorz Moj CSsR.

Dlatego, jeśli ktoś nie chce kupować nowego telewizora, wystarczy, że zaopatrzy się w specjalny dekoder, który nie jest drogi. Jego zakup dofinansuje państwo – mówi Janusz Cieszyński.

– Wprowadzamy mechanizm, który pozwala na zrekompensowanie obywatelom kosztów tej zmiany, ponieważ to jest uczciwe. Kwota – w mojej ocenie – nie jest bardzo wysoka. 100 zł wystarczy na zakup podstawowego dekodera – informuje sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W związku ze zmianą pojawiło się wielu oszustów, głównie w interencie.  Dlatego przy zakupie zarówno telewizorów, jak i dekoderów trzeba dobrze sprawdzić, czy są dostosowane do nowych standardów – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Chcemy, żeby ten proces przebiegał bez wprowadzania konsumentów w błąd, bez nieuczciwych mechanizmów sprzedażowych i z korzyścią dla tych, którzy będą przez kolejne lata korzystali z tego typu usług i sprzętu – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Na stronie rządowej www.gov.pl/cyfrowaTV znajduje się specjalny poradnik, w którym znajdziemy informacje o tym, jakie parametry powinien posiadać nasz telewizor do poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Informacje, czy nasz obecny telewizor jest przystosowany do nowe standardu, można znaleźć w instrukcji lub internecie.

– Odbiornik powinien obsługiwać standard DVB-T2, kodowanie obrazu w standardzie HEVC, kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Standard HbbTV w wersji 2.0.1 i wyższych, jeżeli posiada podłączenia do internetu – wyjaśnia poradnik.

Proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji będzie następował w 4 etapach – od końca marca 2022 roku do końca czerwca 2023 roku.

Zmiany nie dotyczą widzów oglądających TV Trwam za pośrednictwem sygnału satelitarnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl