fot. pixabay.com

Cyfryzacja KPRM: złożono 22 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu telewizora i dekodera

Dotychczas zostało złożonych 22 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu telewizora oraz dekodera – poinformował w środę w komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W środę weszła w życie nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – przypomniał Wydział.

Dodano, że nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 złotych.

Jak podano, 22 tys. wniosków o dofinansowanie zostało już złożonych.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem formularza online na platformie gov.pl lub w tradycyjnej formie papierowej na Poczty Polskiej. Po złożeniu wniosku każdy otrzyma specjalny kod z przyznanym świadczeniem, do zrealizowania w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Jak podano, realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 roku i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie.

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

W komunikacie zaznaczono, że nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zmiana oznacza jednak także większe wymagania względem telewizorów. Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika.

https://twitter.com/CyfryzacjaKPRM/status/1508499399416193024

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia ruszyły 28 marca w województwach: dolnośląskim i lubuskim. Ostatnie przełączenie nastąpi 27 czerwca. [czytaj więcej]

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl