fot. PAP/ Leszek Szymański

Wicemin. P. Wdówik o programie „Za życiem”: W poprzedniej edycji mieliśmy 3,1 mld zł, a na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld zł

Prawie dwukrotne zwiększenie finansowania oraz uruchomienie nowych działań to zmiany, jakie zostaną wprowadzone do programu „Za życiem”. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie przyjął niedawno rząd. Szczegóły zaprezentowali przedstawiciele resortów rodziny, zdrowia oraz edukacji.

Wprowadzony w 2017 roku program „Za życiem” ma stanowić wsparcie dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Decyzją rządu program będzie kontynuowany w latach 2022-2026.

Przyjęta uchwała zakłada zmiany w wybranych działaniach programu. Będą one dotyczyć m.in. rozwoju sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Z tej formy pomocy mogą skorzystać również ojcowie oraz inne osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi dziećmi. Kolejną nowością jest powołanie doradców rodzin. Doradca ma być zatrudniony w każdym powiecie, w pełnym wymiarze czasu pracy i proporcjonalnie do liczby ludności w powiecie. Zmieniony ma zostać również system przygotowania zawodowego uczniów z niepełnosprawnościami do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Program „Za życiem” zakłada współdziałanie resortów. Jak mówi Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, może się to dziać dzięki zwiększeniu nakładów.

– Nastąpi prawie dwukrotne zwiększenie środków finansowych. W poprzedniej edycji mieliśmy 3,1 mld zł, a na najbliższe lata przewidujemy kwotę 5,95 mld złotych. Nie są to wszystkie środki, które dotyczą osób niepełnosprawnych, ponieważ rząd wdraża wiele działań podejmowanych przez różne resorty. Celem programu jest to, aby pobudzać ministerstwa – tłumaczy wiceminister Paweł Wdówik.

Zwiększona ma zostać dostępność pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością. Wsparcie w tym zakresie będzie realizowane w oparciu o funkcjonujące punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiety w ciąży oraz dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny będą mogły skorzystać z pomocy poza kolejnością.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl