fot. pixabay.com

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

W poniedziałek 28 marca rozpocznie się zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ze standardu DVB-T na DVB-T2 HEVC. Będzie ona przeprowadzana w czterech etapach.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej obejmie w pierwszej kolejności woj. lubuskie i woj. dolnośląskie. Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski – jeśli jeszcze tego nie zrobili – powinni upewnić się, czy ich telewizor lub dekoder jest przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie DVB-T2 HEVC.

– Należy sprawdzić czy na kanale 28 telewizora jest obraz kontrolny z napisem „sprawdzam”. Ten obraz będzie nas informował o tym, że nasz odbiornik jest przystosowany do odbioru nowego standardu. Natomiast jeżeli tego obrazu nie będziemy mieli, to łączy się to z wymianą odbiornika telewizyjnego lub dekodera, jeżeli takowy wykorzystujemy, do obecnego standardu – tłumaczył Wiesław Piekarz z firmy Arcon, zajmującej się montażem anten satelitarnych i naziemnych.

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

– Od 5 lat produkowane są telewizory, które nie potrzebują żadnych zmian, one nawet automatycznie przestroją się na nowy system DVB-T2 HEVC. Natomiast starsze mogą nie mieć jeszcze tego wyposażenia, w związku z tym będzie potrzebna do takiego telewizora dodatkowa przystawka – wskazał prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Na zakup nowego sprzętu przewidziano dofinansowanie. O szczegółach mówił na antenie Radia Maryja Janusz Cieszyński, minister ds. cyfryzacji. 

– Każda osoba może w placówce Poczty Polskiej lub w internecie na stronie [gov.pl/cyfrowatv lub gov.pl/dvbt2] wystąpić o bon. Za ten bon można zrealizować zakup dekodera lub sfinansować część zakupu telewizora – wyjaśnił minister.

Nabór wniosków już wystartował.

– Rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu dekodera bądź telewizora umożliwiającego odbiór nowych częstotliwości w standardzie DVB T2. Nasze placówki i pracownicy są gotowi do tego, żeby zrealizować to przedsięwzięcie – poinformował dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Gdańsku, Jarosław Noch.

Termin składania wniosków upływa z końcem 2022 roku – dodała naczelnik urzędu pocztowego Gdańsk 50, Katarzyna Kalinowska.

– W każdym urzędzie pocztowym na terenie kraju można złożyć wniosek o dofinansowanie. Klient zgłasza się do placówki z informacją, że chce takie dofinansowanie otrzymać. Co ważne, musi podać numer telefonu komórkowego, na który zostanie przesłany kod aktywujący z możliwością wykorzystania w danym sklepie – wskazała.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje wzrost dofinansowania do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej do 250 złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl