facebook.com/orbanviktor

Premier V. Orban: Minister ds. rodzin Novak będzie kandydatką Fideszu na prezydenta

Minister bez teki ds. rodzin Katalin Novak będzie kandydatką rządzącej na Węgrzech partii Fidesz na stanowisko prezydenta kraju – oświadczył premier Viktor Orban na konferencji prasowej we wtorek.

Katalin Novak do zjazdu Fideszu w listopadzie była też wiceprzewodniczącą tej partii.

Katalin Novak ma 44 lata i jest matką trojga dzieci. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Ekonomiczno-Administracyjnym w Budapeszcie, studiowała tez prawo na Uniwersytecie w Segedynie i Uniwersytecie Paryskim. Była stypendystką Instytutu Nauk Politycznych na wydziale stosunków międzynarodowych. Zna biegle angielski, francuski i niemiecki, posługuje się też hiszpańskim.

Stanowisko prezydenta Węgier zajmuje od 2012 r. Janos Ader, który był współzałożycielem Fideszu. Janos Ader ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie i był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu, a od roku 2002 do 2003 – prezesem Fideszu. W roku 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego.

Na Węgrzech prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję przez parlament i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl