fot. PAP/EPA

Wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy: Prezydent W. Zełenski zaprosił premiera Węgier V. Orbana do Kijowa

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaprosił premiera Węgier, Viktora Orbana, do złożenia wizyty w Kijowie; strona ukraińska ma nadzieję, że szef węgierskiego rządu będzie mógł przyjechać – przekazał wiceszef kancelarii Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

„Premier Węgier jest zaproszony do Kijowa i mamy nadzieję, że będzie mógł tu być. Znane jest stanowisko Węgier, które mówią, że nie będą udzielać Ukrainie pomocy wojskowej. W dyplomacji najlepszy jest zawsze dialog, rozmowa” – powiedział Żowkwa w wywiadzie dla Radia Swoboda, opublikowanym w piątek wieczorem.

Dodał następnie: „prezydent Ukrainy odbył kilka rozmów telefonicznych z premierem Węgier przed wojną i podczas wojny. Dialog się toczy. Jednak, oczywiście, podczas pełnowartościowej wizyty jest więcej możliwości i szans, by dialog ten był merytoryczny i konstruktywny”.

Ihor Żowkwa powiedział, że był obecny podczas spotkania Zełenskiego z premierem Węgier w ramach szczytu przywódców UE w Brukseli 9 lutego. Jak wyjaśnił, było to spotkanie „w kręgu jeszcze kilku przywódców”. Podkreślił, że „premier Węgier pierwszy podszedł do prezydenta Ukrainy i uścisnął mu dłoń”.

O tym, że Zełenski miał zaprosić Orbana do złożenia wizyty w Kijowie informował również węgierski dziennik „Nepszava”.

Jak zauważyły w relacjach ze szczytu w Brukseli media węgierskie i wielu użytkowników Twittera, podczas gdy Zełenski podchodził do zdjęcia grupowego w Brukseli, otrzymał oklaski od przywódców państw unijnych. Jednak Orban, ustawiony bezpośrednio za prezydentem Ukrainy, nie klaskał.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl