Trwają akcje protestacyjne górników w JSW

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej cały czas trwa protest górników. Kilkanaście osób prowadzi protest głodowy. Dziś na Śląsku rozpoczęły się także akcje solidarnościowe z JSW. 

Już trzy tygodnie górnicy walczą o swoje prawa. Od tego czasu w spółce wstrzymane jest wydobycie. Związkowcy domagają się odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Na Śląsku trwają dziś akcje solidarnościowe z górnikami. Z protestującymi solidaryzują się niemal wszystkie branże.

– Jesteśmy tu po to, żeby zamanifestować swoje niezadowolenie z polityki naszego rządu, ponieważ działania przeciwko Kompani Węglowej wcześniej, a teraz przeciw JSW są skandaliczne. I tu jesteśmy po to, żeby poprzeć żądania górników ale również zamanifestować swoje niezadowolenie z tego co się w Polsce dzieje złego – powiedział  Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Strajkujących górników wspiera także służba zdrowia.

– Nasze pielęgniarki, pracownicy ochrony zdrowia, technicy są razem z górnikami w wielu miejscach, gdzie  w dniu dzisiejszym wszystkie protesty są prowadzone – zaznaczyła Joanna Lukosek.

Z górnikami solidaryzują się również kolejarze.

– Kolej była, jest i będzie powiązana z górnictwem. Jeżeli górnicy nie będą wydobywać węgla, to my nie będziemy mieli co wozićpowiedział jeden z kolejarzy.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest w dramatycznej sytuacji. Bez konkretnych planów czeka ją upadłość. Tymczasem rząd PO-PSL cały czas pozostaje bierny wobec katastrofalnej sytuacji przemysłu w Polsce. Także zbrojeniówka skarży się na  brak działań obecnego rządu.

– W Polsce nie ma ani polityki przemysłowej, ani polityki gospodarczej, ani polityki energetycznej, także wiele jest do zrobienia w tym kraju. Mamy problemy jak wiele branż, jak energetyka, przemysł ciężki. My reprezentujemy zbrojeniówkę ale jednocześnie chcemy pokazać, że jesteśmy razem z górnikami – powiedział Krzysztof  Klupś, wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Bumar Łabędy.

Protest rozpoczynają także górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego. Pracownicy nie zgadzają się na formę restrukturyzacji firmy zaproponowaną przez zarząd.  Sprzeciw budzi plan wygaszenia wydobycia w części katowickiej kopalni “Murcki – Staszic” – “Bożych Darach”.

Pogotowie strajkowe w PKP ogłosił dziś także Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy. Sytuacja ta jest związana z brakiem reakcji rządu na „patologie rujnujące polski system kolejowy” – napisano w komunikacie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj