W Warszawie o przygotowaniach do wielkiego strajku

O szczegółach planowanego na jesień protestu i strajku generalnego będą dziś w Warszawie rozmawiać szefowie trzech central związkowych – NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Związki domagają się od rządu Donalda Tuska m.in. wycofania się przez rząd ze zmian w Kodeksie pracy, przedłużających maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy.

Pod koniec czerwca strona społeczna zawiesiła swoje uczestnictwo w obradach Komisji Trójstronnej, zarzucając rządzącym prowadzenie pozorowanego dialogu.

Przed dzisiejszymi obradami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, „Solidarność” zapytała swoich członków, jaką formę protestu wybrać: czy ma być to kilkudniowy protest w Warszawie, czy strajk.

Większość związkowców opowiedziała się za przeprowadzeniem obu form protestu – akcentuje Jerzy Wielgus wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Różnice między jedną, a drugą formą były niewielkie, przeważały one na strajk generalny w Polsce. W związku z tym, że wymaga to trochę głębszego przygotowania chcemy stopniować cały proces; w pierwszej kolejności chcemy przeprowadzić akcję protestacyjną w formie manifestacji w Warszawie – na pewno nie jednodniową tylko kilkudniową. To będzie jak przysłowiowa „czerwona kartka” – powiedział Jerzy Wielgus.

Po spotkaniu związkowców, na godz. 13:00, planowana jest konferencja prasowa.

Wypowiedź Jerzego Wielgusa


Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj