By Photo: Philip Gabrielsen, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1246331

Transport autokarowy pominięty w Krajowym Planie Odbudowy

Transport autokarowy w gminach czy powiatach został pominięty w [Krajowym Planie Odbudowy] –  to stanowisko Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. Jej zdaniem, środki na nowy tabor popłyną tylko do dużych miast.

Autobusy wykorzystywane w transporcie wojewódzkim, powiatowym czy gminnym mają średnio po 18 lat. Wiek niektórych z nich sięga nawet 30 lat i więcej.

– Trzeba wprowadzić mechanizm pomocy w odnowienie taboru – powiedział Zdzisław Szczerbaciuk, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

[Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji] zrzesza przewoźników autokarowych.

„Krajowy Plan Odbudowy nie przewiduje środków na wymianę tego starego, nieekologicznego taboru” – dodaje.

– Dotyczy dwóch sektorów transportu: kolei i komunikacji miejskiej. Na przewozy towarowe czy wewnątrzkrajowe (przewozy osób) ja środków nie widzę – wskazał Zdzisław Szczerbaciuk.

Zdzisław Szczerbaciuk zaznaczył, że rząd całkowicie pominął potrzeby transportowe tzw. Polski powiatowej, zamiast tego przeznaczył środki na rozwój nowych autobusów dla dużych miast. Jednostki samorządu terytorialnego, jak i państwo kontroluje w tej chwili niewielką liczbę autobusów. Większość to autokary prywatne. Stąd propozycja Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

– Żeby robić konkursy dla operatorów i dla jednostek samorządu, które wezmą na siebie odpowiedzialność za organizację publicznego transportu zbiorowego i zawrą długoletnie, np. dziesięcioletnie umowy na obsługę przejazdów. I trzeba tym podmiotom zapewnić pomoc w postaci taboru nowoczesnego, niskoemisyjnego – powiedział prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

Czy rząd weźmie te propozycje pod uwagę? Jedno jest pewne, do końca kwietnia, Polska musi przekazać Komisji Europejskiej ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl