fot. Monika Bilska

11. rocznica katastrofy smoleńskiej

Mija 11 lat od katastrofy smoleńskiej, która wciąż rodzi wiele pytań. W poszukiwaniu odpowiedzi nie pomaga strona rosyjska, która wciąż przetrzymuje wrak tupolewa.

Dlaczego doszło do takiej tragedii i kto ponosi za nią odpowiedzialność? To dwa kluczowe pytania, na które odpowiedzi szukane są do dzisiaj. Należało sprawdzić prawidłowość organizacji samego lotu, jak i postępowanie tuż po katastrofie, mowa tu o obowiązkach ówczesnej administracji państwowej, zarządzanej przez koalicję PO-PSL.

Jak mówił szef podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, Antoni Macierewicz, dziś prawda wychodzi na jaw.

– Dzięki wierze i dążeniu narodu polskiego, żeby najważniejsza tragedia została w pełni wyjaśniona, to tego bał się Donald Tusk, to dlatego wybrał konwencję chicagowską, która oddała całe postępowanie w ręce Rosjan, a następnie wymuszał kłamstwo smoleńskie – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz ma na myśli badaczy z komisji Jerzego Millera, media i polityków. Prawdę o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 ma ukazać pisemna wersja raportu podkomisji.

On pokazuje to, co podejrzewaliśmy już jakiś czas temu, a było to  dokładnie opisane w raporcie technicznym w 2018 roku – wskazał szef podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

Raport mówił jednoznacznie.

– Przyczyną była eksplozja, przyczyną było zniszczenie samolotu na skutek wybuchu materiałów, takich materiałów wybuchowych, których używali i używają po dzisiaj lewaccy terroryści. Materiały wybuchowe znaleziono zarówno w laboratoriach polskich badających szczątki samolotu, w laboratoriach włoskich, w laboratoriach amerykańskich jak i w laboratoriach brytyjskich – podkreślił Antoni Macierewicz.

Ze względu na pandemię tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się z ograniczeniami. Telewizja Trwam transmitować będzie Mszę świętą w intencji ofiar z Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Początek o godzinie 19:00.

TV Trwam News

drukuj