fot. mir.gov.pl

Opóźnienia we wdrożeniu systemu CEPIK 2

Z początkiem nowego roku kierowców oraz starających się o prawo jazdy czeka sporo utrudnień. Wszystko przez – jak ustalił RMF24.pl – opóźnienia we wdrożeniu systemu CEPIK 2.

Brak możliwości zapisania na kurs prawa jazdy, problemy z rejestracją auta czy niemożność podejścia do egzaminu – to tylko niektóre z nich.

Okazuje się, że do tej pory nie ma rozwiązań, które umożliwiłyby bezpieczne połączenie się z centralną bazą m.in. WORD-om i starostwom. Brakuje 20 rozporządzeń.

Ponadto – jak informuje portal – nie ma szkoleń, a także przetargu wyłaniającego kogoś, kto przygotuje główną bazę.

Poseł Jerzy Polaczek, były minister transportu, spodziewał się takich problemów. Jak dodaje, Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie w trakcie prac nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym alarmowało o problemach związanych z CEPIK-iem.

– Aktualny rząd Platformy Obywatelskiej z całą świadomością – po pierwsze – realizował tę nowelizację wiele, wiele miesięcy później, ponieważ była to połowa bieżącego roku. Po drugie, nie przystąpił do prac wdrożeniowych nad zastosowaniem tych przepisów w praktyce, w interesie przede wszystkim odbiorców, jakimi są ci obywatele, którzy uzyskują albo dokumenty poświadczające posiadanie samochodu, albo te dokumenty, które są związane z prawem poruszania się na drogach. To jedynie kolejne  świadectwo kolejnej nieudolności ekipy sprawującej władzę – podkreślił poseł Jerzy Polaczek.

System CEPIK 2 miał  docelowo związać systemy baz danych kierowców i aut, a także obsługiwać blisko 30 tys. spraw dziennie.

RIRM

drukuj