fot. twitter.com

T. Lis musi przeprosić prof. K. Pawłowicz – wyrok prawomocny

Tomasz Lis musi przeprosić poseł PiS Krystynę Pawłowicz za tekst „Bulterierka Prezesa”, który ukazał się w kwietniu 2016 r. w Newsweek Polska – poinformowała Krystyna Pawłowicz w środę na Twitterze. Poseł PiS nazwana została w artykule m.in. „psem gończym” Jarosława Kaczyńskiego.

Chodzi o tekst, który ukazał się w Newsweeku 18 kwietnia 2016 r. Krystyna Pawłowicz została w nim przedstawiona jako „bezgranicznie wpatrzona” w prezesa PiS.

„Jest psem gończym Kaczyńskiego. On ją spuszcza z łańcucha, ona warczy, szczeka i gryzie. Potem prezes mówi >>siad<<, >>do budy<<. A ona kładzie po sobie uszy i wykonuje polecenia” – napisano w tekście.

W artykule nawiązano też do prywatnych relacji posłanki z młodzieńczych lat.

W czerwcu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku zaocznym orzekł, że Tomasz Lis musi przeprosić Krystynę Pawłowicz i wypłacić jej zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł za tekst „Bulterierka Prezesa”. Od tego orzeczenia sprzeciw zgłosił naczelny Newsweeka, ale warszawski sąd okręgowy odrzucił go argumentując, że został złożony po terminie.

Z kolei przed tygodniem Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie T. Lisa ws. przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu od wyroku.

Tym samym wyrok z czerwca 2017 r. stał się prawomocny. Sąd zobowiązał wówczas Tomasza Lisa do opublikowania na stronie Newsweek Polska oświadczenia z przeprosinami i z wyrażeniem głębokiego ubolewania „z powodu bezpodstawnego naruszenia dóbr osobistych” posłanki oraz „wprowadzenia czytelników w błąd”. Zasądził też od naczelnego tygodnika 40 tys. zł. zadośćuczynienia na rzecz Krystyny Pawłowicz – kwota ta została już wyegzekwowana przez komornika.

„Właśnie prawomocnie wygrałam proces cywilny z >>Newsweek<<-iem o naruszenie moich dóbr osobistych przez R. Kim i E. Lis w art. >>Bulterierka Prezesa<<, opubl. w nr 17/2016 r. Tomasz Lis w ciągu 7 dni musi przeprosić mnie na łamach Newsweek’a lub opublikuję przeprosiny sama na jego koszt” – napisała na Twitterze w środę prof. Pawłowicz.


Krystyna Pawłowicz tuż po publikacji w „Newsweeku” mówiła w rozmowie z „Super Expressem”: „Już w przeszłości >>Newsweek<< w ramach uprawianego przemysłu pogardy poświęcał mi swoją kłamliwą uwagę. Ukazywały się na mój temat paszkwile, ale wtedy wszyscy mi mówili, żeby sprawą się nie zajmować, zgodnie z powiedzeniem, żeby g. nie ruszać. Ale kiedy ostatnio napisano mój obelżywy życiorys, przyprawiono mi gębę, przyrównano do zwierząt, postanowiłam zareagować”. Dodała, że w tekście są zamieszczone „kłamliwe historie” i „zmyślone fragmenty dotyczące jej osobistych spraw”.

PAP/RIRM

drukuj