M. Horała: Program PiS dla emerytów jest konkretny i wiarygodny

Propozycje Prawa i Sprawiedliwości dla emerytów na następne cztery lata są bardzo konkretne, policzone i wiarygodne – mówił w czwartek w Wejherowie (Pomorskie) poseł PiS Marcin Horała, „jedynka” na liście tej partii do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26.

Emeryci jako grupa bardzo często i bardzo długo w Polsce zaniedbana, często skazana na wegetację, na skraju możliwości przeżycia, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości została już doceniona, ale nie uważamy, żeby to były działania wystarczające i zamknięte” – powiedział na konferencji prasowej polityk PiS.

Przypomniał, że w mijającej kadencji rząd przywrócił niższy wiek emerytalny.

Obniżyliśmy wiek emerytalny, który nasi poprzednicy podwyższyli. Teraz bardzo dużo mówią o prawach kobiet, a to właśnie rząd Platformy Obywatelskiej chciał zmusić kobiety do pracy o siedem lat dłużej, a kobiety na wsi o 12 lat dłużej, nie doceniając ich ciężkiej pracy” – dodał Marcin Horała.

Poseł PiS wskazał, że rząd PiS dokonał też podwyższenia najniższej emerytury z ok. 880 zł do 1100 zł brutto, waloryzacji procentowo-kwotowej, wypłacił w 2019 r. 13. emeryturę oraz wprowadził program leki 75 Plus.

2,4 miliona seniorów już korzysta z tego programu. Ponad dwa tysiące leków znajduje się na tej liście, sukcesywnie dopisujemy kolejne leki. W tym roku z budżetu wyasygnowanych zostanie już ponad miliard złotych na finansowanie tego programu” – zaznaczył Marcin Horała.

I w tym kontekście tej wiarygodności chciałbym mówić, co w planach na najbliższą kadencję” – podkreślił dodał.

Polityk poinformował, że PiS wprowadzi na stałe 13. emeryturę, a od 2021 r. 14. emeryturę dla otrzymujących niskie i średnie emerytury i renty, podniesie minimalne emerytury do 1200 zł brutto, wprowadzi trwałą waloryzację procentowo-kwotową, tak żeby „roczna waloryzacja nie była niższa niż 70 zł”, a także poszerzy listę leków w programie 75 Plus.

To są nasze bardzo konkretne, policzone, wiarygodne propozycje. Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że – w przeciwieństwie do naszych przeciwników, którzy mówili, że pieniędzy nie ma i nie będzie, i pod tym względem mieli rację, bo nie umieli zapewnić tego, żeby pieniądze z budżetu nie wyciekały i nie uciekały do mafii podatkowych, – że umie zabezpieczyć, zatrzymać ten wyciek pieniędzy z budżetu. Prawo i Sprawiedliwość potrafiło też zapewnić wzrost gospodarczy, który jest jednym z najwyższych nie tylko w Europie, ale i na świecie, a to kreuje dodatkowe środki do budżetu” – powiedział Marcin Horała.

PAP

drukuj