fot. wikipedia.org

Szef ZNP zapowiada rozmowy z nauczycielami ws. możliwego wznowienia protestu

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada, że będzie rozmawiać w wakacje z nauczycielami ws. ewentualnego protestu. Scenariusz wznowienia akcji strajkowej we wrześniu jest prawdopodobny.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił swój protest. Jego przedstawiciele domagali się m.in. ok. 1000 zł podwyżki. Rząd chce zapobiec wznowieniu akcji strajkowej.

Prowadzi dyskusję w ramach okrągłego stołu oraz realizuje postulaty części oświatowych związków zawodowych. Chodzi tu o „Solidarność”.

Szef MEN-u Dariusz Piontkowski powiedział, że resort prowadzi działania, które mają pokazać nauczycielom, że są traktowani poważnie. Przypomniał, że w parlamencie procedowana jest nowela Karty Nauczyciela.

– Ustawa, która przeszła przez Sejm w przyszłym tygodniu, trafi do Senatu. Jest realizacją oczekiwań nauczycieli. Spełniliśmy tam wiele postulatów, które nauczyciele zgłaszali. Wprowadziliśmy podwyżkę, o której wspominałem – łącznie 15%. Myślę, że ta informacja w końcu dotrze do nauczycieli i emocje, które pojawiły się tuż przed strajkiem i okresie strajku, po ich wygaszeniu pozwolą nauczycielom nieco bardziej racjonalnie spojrzeć na to, co im rząd oferuje. Jeszcze raz powtórzę: to jest skala podwyżki dotąd niespotykana po 1989 roku – podkreślił Dariusz Piontkowski.

Protest Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Akcja polegała na całkowitym wstrzymaniu się części nauczycieli od pracy.

Zagrażało to egzaminom – ósmoklasisty oraz gimnazjalnemu. Dzięki działaniom rządu uczniowie mogli przystąpić do sesji egzaminacyjnej.

RIRM

drukuj