fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef NIK składa zeznania przed komisją śledczą ds. VAT

Zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT składa w środę były Prokurator Generalny oraz minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Obecnie jest on szefem Najwyższej Izby Kontroli.

Krzysztof Kwiatkowski funkcję ministra sprawiedliwości pełnił w latach 2009-11. Z kolei stanowisko Prokuratora Generalnego piastował w latach 2009-10.

W swoim oświadczeniu na początku przesłuchania świadek odniósł się do licznych raportów NIK związanych z problemem wyłudzania VAT. Wskazywano w nich na braki np. w procesie kontroli skarbowej. Jeden z raportów Izby wykazał także, że w porównaniu do roku 2012, w roku 2013 luka VAT znacząco wzrosła.

Jednym z ważniejszych raportów był ten z roku 2014 – podkreślił świadek.

– Raport dotyczący podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego był o tyle ważny, że pierwszy raz w historii Izby sprawdziliśmy jakie działania podejmują urzędy skarbowe w kontekście firm z udziałem kapitału zagranicznego, które uchylały się od opodatkowania czy też transferowały dochody poza polski system podatkowy. Zwróciliśmy w tej kontroli uwagę, że w polskim systemie podatkowym wciąż nie ma klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Najwyższa Izba Kontroli wystąpiła wtedy o to żeby taka klauzula znalazła się w projekcie nowej ordynacji podatkowej – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Świadek zeznał, że w 2015 roku zaistniała zwiększona wykrywalność oszustów podatkowych, jednak nie przełożyło się to na odzyskiwanie konkretnych pieniędzy. Wiele spraw umorzono.

Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT musi zakończyć swoje prace do końca tej kadencji Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj