fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: „Przyjdź królestwo Twoje!”. Zasiewamy to słowo pośród naszych grzechów i upadków

Ojciec Święty Franciszek kontynuował refleksję nad modlitwą „Ojcze nasz”. Podczas audiencji generalnej w Watykanie zgłębiał drugie wezwanie, którym zwracamy się w niej do Boga tj. „Przyjdź królestwo Twoje”.

Papież podkreślił, że Królestwo Boże jest wielką siłą, największą, jaka istnieje, ale nie według kryteriów świata.

Dlatego – jak mówił – wydaje się, że nigdy nie ma większości absolutnej; jest jak zaczyn wmieszany w mąkę, najwyraźniej znika, a jednak to właśnie on sprawia, że wszystko się zakwasza.

Ojciec święty tłumaczył też, że powtarzane przez chrześcijan wezwanie „Przyjdź królestwo Twoje” w istocie oznacza: ,,Potrzebujemy Ciebie, Jezusie”.

Jezus przyszedł. Ale świat wciąż jest naznaczony grzechem, pełen wielu ludzi cierpiących, osób, które się ze sobą nie jednają i nie przebaczają, wojen i wielu form wyzysku. Wszystkie te fakty świadczą o tym, że zwycięstwo Chrystusa jeszcze się w pełni nie dokonało: wielu mężczyzn i kobiet żyje nadal z zamkniętym sercem. To przede wszystkim w tych sytuacjach na ustach chrześcijanina pojawia się drugie wezwanie „Ojcze nasz”: „Przyjdź królestwo Twoje!”. To jakby powiedzieć: „Potrzebujemy Ciebie, Jezusie; potrzebujemy, abyś wszędzie i na zawsze był Panem pośród nas!” – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Papież tradycyjnie pozdrowił też pielgrzymów, w tym Polaków.

– Pozdrawiam serdecznie obecnych tutaj Polaków. Rozpoczynamy Wielki Post. Liturgia Środy Popielcowej (zwłaszcza obrzęd posypania głów popiołem) uświadamia nam naszą przemijalność, potrzebę pokuty, postu i wyrzeczenia. Otwórzmy nasze serca i umysły, by właściwie oczytać sens naszego życia w świetle tajemnic Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – mówił Papież.

Po południu na rzymskim Awentynie Ojciec Święty Franciszek przewodniczyć będzie uroczystościom Środy Popielcowej. Papież poprowadzi procesję pokutną i odprawi Mszę św. w bazylice św. Sabiny.

RIRM

drukuj