fot. Arch. „Misyjne Drogi”

Pomysłodawca akcji „Misjonarz na Post”: Dzięki naszemu duchowemu wsparciu misjonarze nabierają siły i odwagi do dalszego ewangelizowania

Trwa wielkopostna inicjatywa „Misjonarz na Post”. Celem jest pomoc osobom posługującym na misjach. Misjonarze dzięki duchowemu wsparciu nabierają siły i odwagi do tego, żeby jeszcze lepiej ewangelizować – wskazał o. Marcin Wrzos. Z kolei koordynator akcji Zofia Kędziora zaznaczyła, że siła modlitwy czyni cuda w ich codziennej misyjnej posłudze.

Akcja „Misjonarz na Post” wystartowała sześć lat temu. O potrzebie włączania się w inicjatywę mówił jej pomysłodawca o. Marcin Wrzos, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”.

– Ta akcja jest niezbędna. Bardzo często są takie momenty w życiu kapłana, zakonnika, zakonnicy, osoby świeckiej posługującej na misjach, kiedy jest zwyczajnie trudno. Z różnych powodów: choroby, zmęczenia, okoliczności przyrody. To, że ktoś modli się za taką osobę, wspiera ją duchowo, także poprzez przyjmowanie formy postu od internetu, komórki czy ofiaruje swoje cierpienie, naprawdę jest kapitalną pomocą. Tacy ludzie nabierają siły i odwagi do tego, żeby jeszcze lepiej ewangelizować. Warto przez cały rok, ale szczególnie w Wielkim Poście, wspierać misjonarzy – podkreślił kapłan na konferencji inaugurującej akcję.

W Wielkim Poście, który rozpoczyna dziś Środa Popielcowa, szczególnie pamiętamy o warunkach dobrego przeżycia okresu poprzedzającego mękę i zmartwychwstanie Chrystusa: modlitwie, poście i jałmużnie.

– Pierwszym z głównych celów akcji jest wypełnienie warunku Wielkiego Postu. Drugi to taki, żeby w ogóle pamiętać o misjach i misjonarzach. Nie każdy ma możliwość wyjechania na misje, ale modląc się za misjonarzy też pośrednio bierze w nich udział i przyczynia się do dzieła misyjnego. Jak wiadomo, Kościół bez misji umiera. Ewangelizacja to jedna z misji Kościoła. Kolejnym celem jest mobilizowanie siebie nawzajem, aby pamiętać o modlitwie za misjonarzy przez cały rok – wskazała w rozmowie z portalem Radia Maryja Zofia Kędziora, koordynator inicjatywy „Misjonarz na Post”.

Koordynator zwróciła uwagę, że w misyjną inicjatywę angażuje się coraz więcej osób, a wielu misjonarzy wie, że jest otoczonych modlitwą.

– Sami misjonarze poprosili nas o duchową formę wsparcia. Wiadomo, że w misyjnych parafiach ta modlitwa za misjonarzy jest, ale brakowało akcji ogólnopolskiej. Za pierwszym razem udział w niej wzięło ponad 2 tys. osób.  W zeszłym roku ponad 15 tys. osób. Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział. Coraz więcej osób dowiaduje się o niej (…). Wielu misjonarzy przysyła nam informację z podziękowaniami za modlitwę. Odczuwają jej konsekwencję w życiu codziennym. To są małe cuda z codziennego życia, o których piszą. Czasami trudno wytłumaczyć coś po ludzku, ale nie ma przypadków, działa Boża Opatrzność. To siła modlitwy –  zaznaczyła Zofia Kędziora.

Aby dołączyć do akcji „Misjonarz na Post” wystarczy wejść na stronę misjonarznapost.pl i wylosować osobę, którą szczególnie będziemy wspierać duchowo.

Monika Bilska/RIRM

drukuj