fot. PAP/Artur Reszko

Powstanie nowa matryca stawek podatku VAT

Powstanie nowa matryca stawek podatku VAT, przy radykalnym uproszczeniu systemu stawek; jego podstawą będą prostota, przejrzystość i przyjazność stosowania. Projekt noweli w tej sprawie przyjął we wtorek rząd.

Propozycja została przedłożona przez ministra finansów. Uproszczony system ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce chodzi o prawidłowe przyporządkowanie towarów i usług do stawek VAT. W efekcie zmienią się też stawki podatku dla niektórych z nich.

VAT obniżony zostanie m.in. na cytrusy, pieczywo, ciastka, niektóre książki oraz żywność, smoczki i pieluszki dla niemowląt – stawka podatku wyniesie dla nich 5 proc. VAT wzrośnie z kolei m.in. dla napojów owocowych i warzywnych oraz niektórych przypraw – wyniosą odpowiednio 23 i 8 proc.

W ocenie dr. Grzegorza Piątkowskiego zmiany powinny pośrednio przyczynić się do podniesienia dochodów budżetu państwa.

– Wszelkie ułatwienia, jakimi ma zostać objęty ten podatek ewentualnie prostują nieprawidłowości, jakie były wprowadzone w ustawie VAT. Wiemy, że tam pewne siły działały, żeby ta ustawa wyglądała w zagmatwany sposób. Będzie to dwutorowo zmierzało do podniesienia dochodów budżetu. Jeśli mamy prosty podatek w sensie systemowym, to zdecydowanie mniejsza jest pokusa unikania go. Oczywiście logika wymagałaby, żeby obniżyć podatek VAT, aby ulżyć ludziom, którzy płacą, czyli właściwie wszystkim konsumentom, a także zachęcić większą liczbę przedsiębiorców do tego, żeby z VAT-em w bezprawny sposób się obchodzić – mówił dr Grzegorz Piątkowski.

Nowe stawki podatku VAT na niektóre towary i usługi zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Natomiast od przyszłego roku mają być stosowane przepisy wprowadzające nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT oraz stawki tego podatku dotyczące pozostałych towarów i usług.

RIRM

drukuj