fot.PAP/EPA

Papież Franciszek beatyfikował 124 męczenników

Ojciec św. Franciszek beatyfikował 124 Koreańczyków, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w XVIII i XIX wieku. Msza św. beatyfikacyjna to jeden z najważniejszych punktów rozpoczętej w czwartek podróży apostolskiej do Korei Południowej. W liturgii uczestniczyło około miliona wiernych.

Podczas homilii Ojciec św. mówił, że „zwycięstwo męczenników, ich świadectwo mocy Bożej miłości nadal przynosi dziś owoce w Korei, w Kościele, który wyrasta z ich ofiary”. Papież dodał, że wyniesienie na ołtarze koreańskich męczenników zachęca „katolików Korei do pamiętania o wielkich dziełach, jakich Bóg dokonał w tym kraju i docenienia dziedzictwa wiary i miłości, powierzonego im przez przodków”.

– Bardzo często okazuje się dziś, że nasza wiara jest zakwestionowana przez świat i na różne sposoby wymaga się od nas narażenia naszej wiary na szwank, rozmycia radykalnych wymogów Ewangelii i dostosowania się do ducha współczesności. Jednakże męczennicy domagają się od nas, byśmy dali pierwszeństwo Chrystusowi i postrzegali wszystko inne na tym świecie w relacji do Niego i do Jego wiecznego Królestwa. Każą nam pomyśleć, czy jest coś takiego, za co gotowi bylibyśmy oddać życie – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież powiedział, że przykład męczenników uczy nas również znaczenia miłosierdzia w życiu wiary. Akceptowali oni równą godność wszystkich ochrzczonych, budując braterskie relacje.

– Ich przykład ma wiele do powiedzenia nam, żyjącym w społeczeństwach, gdzie obok ogromnego bogactwa, po cichu wzrasta najskrajniejsze ubóstwo; gdzie krzyk biednych jest rzadko brany pod uwagę; i gdzie Chrystus nadal nas wzywa, prosząc byśmy Go miłowali i służyli Mu, wyciągając rękę ku naszym potrzebującym braciom i siostrom – powiedział Papież.

Ok. godz. 8:45 czasu polskiego Papież wyjechał nieco poza Seul, aby spotkać się z niepełnosprawnymi w ośrodku ich rehabilitacji Dom Nadziei, następnie z zakonnicami i zakonnikami koreańskimi, a także z liderami laikatu koreańskiego. W samo południe czasu polskiego Ojciec św. powróci do Seulu. Transmisja pielgrzymki papieża do Korei Płd. w Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM

drukuj