Papież spotkał się z piłkarzami

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z uczestnikami piłkarskiego meczu w intencji pokoju.

Na specjalną audiencję w Watykanie przybyli m.in. rodacy Franciszka, byli piłkarze Javier Zanetti i Diego Armando Maradona, Alex Del Piero, Gianluigi Buffon, Andrea Pirlo, Andrij Szewczenko, Paolo Maldini, Radja Nainggolan, Carlos Valderrama.

W przemówieniu papież Franciszek przypomniał, że piłka nożna i sport w ogóle mogą sprzyjać takim wartościom, jak lojalność, dzielenie się z innymi, otwartość, dialog, zaufanie do drugiej osoby. To wartości, które łączą ludzi niezależnie od rasy, kultury i wyznawanej religii – wskazał.

Kładąc nacisk na ogromne znaczenie fenomenu, jakim jest piłka nożna we współczesnym świecie i jej wpływ na mentalność, papież powiedział piłkarzom:

– Ludzie, zwłaszcza młodzi, patrzą na was z podziwem. Ważne jest to, by dawać przykład tak na boisku, jak i poza nim. Podczas turniejów musicie pokazywać, że sport to radość życia, zabawa, święto. 

Franciszek apelował do piłkarzy, by w codziennym postępowaniu kierowali się „człowieczeństwem i altruizmem” przyczyniając się w ten sposób do krzewienia ideałów pokojowego współżycia obywatelskiego i społecznego oraz „budowy cywilizacji opartej na miłości, solidarności i pokoju”.

– Religie wezwane są do tego, by stać się wehikułem pokoju, a nigdy nienawiści, bo w imię Boga należy nieść zawsze i tylko miłość. Religie i sport, rozumiane w autentyczny sposób, mogą współpracować ze sobą i zaoferować całemu społeczeństwu wymowne znaki nowej ery, w której +naród przeciw narodowi nie podniesie miecza – powiedział Papież przytaczając słowa z Księgi Izajasza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl