NIK: zużycie prądu będzie rosnąć

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce. W raporcie przyznała, że w latach 2009-2014 dostawy były realizowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Podkreśliła jednak, że zużycie prądu będzie stale rosnąć, a uruchomienie elektrowni jądrowej w 2025 r. nie jest pewne. 

Szczegóły raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego dostaw prądu w ostatnich pięciu latach – przedstawił Paweł Biedziak, rzecznik NIK.

– Skontrolowaliśmy jak wygląda zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej. W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym jest wystarczająca ilość mocy. Natomiast według prognoz, to maksymalne zapotrzebowanie na moc będzie wzrastać. Albo remontujemy i budujemy nowe bloki energii konwencjonalnych, albo kontynuujemy rozpoczęte już prace nad elektrownią jądrową – powiedział Paweł Biedziak.

Długoterminowe prognozy i bilanse mocy zakładają rozpoczęcie od 2025 r. dostarczania energii elektrycznej z elektrowni jądrowej. Założenie to, jest zdaniem NIK obarczone wysokim ryzykiem kolejnego opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że będzie to rok 2020.

Ponadto NIK zarzuca, że Minister Gospodarki wbrew obowiązkowi wynikającemu z prawa energetycznego, nie opracował w wymaganym terminie Polityki energetycznej Polski.  „Minister gospodarki nie przygotował również programu działań wykonawczych na lata po 2012 r. stanowiącego część Polityki energetycznej” – informuje Izba.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl