fot. rzecznik prasowy CBŚP

Kolejnych 17 zatrzymanych w tzw. sprawie vatowskiej, zarzuty usłyszało już 330 osób

Kolejnych 17 osób zostało zatrzymanych w tzw. sprawie vatowskiej. W śledztwie dotyczącym działalności gangu zajmującego się przestępczością podatkową zarzuty usłyszało już prawie 330 osób. Straty Skarbu Państwa w wyniku działań tej grupy to co najmniej 50 mln złotych.

Rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji, podinsp. Iwona Jurkiewicz,  przekazała, że kolejnych 17 osób zostało zatrzymanych przez CBŚP i KAS na terenie Pomorza, Mazowsza, Małopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcjonariusze przeszukali też kilkanaście biur i mieszkań zatrzymanych. Zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i dokumentację rachunkową.

„Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani w trakcie tej akcji to pośrednicy oraz odbiorcy końcowi korzystający z nierzetelnych faktur. Zatrzymanych funkcjonariusze doprowadzili na czynności do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej” – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT, w tym również tzw. zbrodni vatowskiej oraz „prania pieniędzy”. Za te czyny grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawdziwego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakazy opuszczania kraju” –  poinformowała PK.

CBŚP i PK poinformowały, że dotychczas w śledztwie dotyczącym działalności gangu zajmującego się przestępczością podatkową zarzuty usłyszało prawie 330 osób.

„Sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu księgowego nierzetelne faktury, umożliwiające zmniejszenie kosztów podatkowych działalności biznesowej. Wykorzystywano do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane na podstawione osoby, czyli tzw. słupy, które nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej. W proceder mogło być zaangażowanych kilkaset firm” – wyjaśniła rzecznik CBŚP.

Jak podał dział prasowy PK, „puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” trafiały do ostatecznych odbiorców. Oni w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm.

Podinsp. Iwona Jurkiewicz podkreśliła, że według ustaleń śledztwa grupa mogła wystawić faktury na ok. 150 mln zł, a straty budżetowe Skarbu Państwa w wyniku jej działalności wynoszą co najmniej 50 mln złotych.

„Dotychczas zabezpieczono mienie podejrzanych na łączną kwotę ponad 14 mln zł. Sprawa jest cały czas rozwojowa” – zaznaczyła.

Śledztwo jest prowadzone od 2018 roku przez policjantów z Zarządu CBŚP w Bydgoszczy i funkcjonariuszy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl