fot. pixabay.com

Rzecznik CBŚP: Od stycznia zabezpieczyliśmy ponad 232 mln sztuk papierosów. To rekordowa liczba, którą przejęliśmy w tym roku

Szara strefa na polskim rynku tytoniowym jest najniższa w historii badań. W II kwartale br.  jej udział wyniósł 5,5 proc., a jeszcze w I kwartale było to 6,3 proc. Tak wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares. Skala przemytu papierosów zmniejsza się regularnie. W porównaniu z 2015 r. spadek wynosi ok. 13 punktów procentowych. Wtedy wynosiła ona 18,3 procent.

Duże znaczenie w walce z szarą strefą mają działania Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji. O tym, co od stycznia udało się osiągnąć służbom, mówiła rzecznik CBŚP Iwona Jurkiewicz.

– Od stycznia do 30 września 2021 roku zabezpieczyliśmy ponad 232 mln sztuk papierosów. To jest rekordowa liczba, którą przejęliśmy w tym roku. Zlikwidowaliśmy 13 fabryk papierosów, z których 5 znajdowało się w Polsce, a 8 ujawniono na terenie innych krajów UE. Ujawnionych zostało także 13 nielegalnych wytwórni krajanki tytoniowej, z czego 12 usytuowanych było w Polsce, a jedna poza granicami kraju. Przez 9 miesięcy tego roku na czarny rynek nie trafiło – dzięki naszym działaniom i działaniom naszych partnerów – blisko 470 ton tytoniu, z którego można by wyprodukować ok. 470 mln sztuk kolejnych nielegalnych papierosów – poinformowała rzecznik.

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych ocenił, że każdy procent odzyskany z szarej strefy na rzecz legalnej sprzedaży papierosów w Polsce daje wzrost wpływów do budżetu państwa o około 250 mln zł rocznie. Według Instytutu stabilizacja legalnej sprzedaży papierosów i systematyczny spadek szarej strefy pozwala na podwyżkę minimalnej stawki akcyzy na papierosy co najmniej o 10 proc. Dzięki temu – jak szacuje – już w pierwszym roku w budżecie państwa mógłby pojawić się dodatkowy 1 mld złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl