fot. PAP/EPA

Szef MSZ Pakistanu uznał za „nielegalną” decyzję Indii ws. cofnięcia specjalnego statusu Kaszmiru

Tymczasowy szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu uznał poniedziałkową decyzję Sądu Najwyższego Indii w sprawie uchylenia specjalnego statusu Kaszmiru za „nielegalną” – poinformował portal Dawn News.

„Decyzja indyjskiego Sądu Najwyższego nie ma wartości prawnej” – stwierdził Jalil Abbas Jilani, dodając, że Kaszmirczycy mają niezbywalne prawo do samostanowienia zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Sąd Najwyższy Indii utrzymał w mocy decyzję rządu premiera Narendry Modiego z 2019 roku o cofnięciu specjalnego statusu stanu Dżammu i Kaszmir, gdzie większość mieszkańców to muzułmanie. Ogłoszona w poniedziałek decyzja pięcioosobowego składu SN była jednomyślna. W swoim orzeczeniu SN stwierdził, że specjalny status jest tymczasowym przepisem konstytucyjnym i że może zostać uchylony przez parlament – przekazała agencja Reutera.

Indyjski stan Dżammu i Kaszmir jest od 75 lat terenem spornym, do którego sąsiedni Pakistan również rości sobie prawa. Nacjonalistyczny rząd premiera Narendry Modiego obiecał pełne zintegrowanie Kaszmiru z Indiami, a wycofanie specjalnego statusu było pierwszym krokiem w tym kierunku.

W okresie, kiedy po II wojnie światowej powstawały niepodległe Indie i Pakistan, ówczesny władca Kaszmiru mógł dokonać wyboru pomiędzy akcesją do jednego lub drugiego kraju. Nim do tego doszło, podpisał z Pakistanem umowę zapewniającą ciągłość handlu, podróży i komunikacji, zaczął też negocjować podobną umowę z Indiami. Doszło wówczas do zamieszek i ataku rebeliantów muzułmańskich z północy na Kaszmir. W rezultacie maharadża przystąpił do Indii, których armia wkroczyła do Kaszmiru i wyparła rebeliantów.

Przystąpienie Kaszmiru miało być jednak doraźne, a o ostatecznym jego losie mieli zadecydować obywatele. Rząd Pakistanu zakwestionował akcesję, twierdząc, że nie była rezultatem wolnej woli, a maharadża nie miał prawa podpisać umowy z Indiami, gdy umowa z Pakistanem nadal obowiązywała.

Status specjalny, którym do 2019 roku cieszył się stan Dżammu i Kaszmir, oznaczał, że wiele ustaw przyjmowanych przez parlament indyjski wymagało ratyfikacji, zaś obywatele innych stanów nie mieli prawa nabywania nieruchomości w regionie. Krytycy posunięć Indii uważają, że rezultatem poniedziałkowego orzeczenia może być „rozwodnienie” składu ludnościowego mieszkańców Dżammu i Kaszmiru.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl