Pakistan: opozycja żąda dymisji premiera związanego z Panama Papers

Pakistańska opozycja zamierza zorganizować dziś nadzwyczajne spotkanie, podczas którego wystosuje do premiera Miana Muhammada Nawaza Sharifa apel o ustąpienie ze stanowiska premiera. Decyzja została podjęta w związku z tym, że trójka jego dzieci figuruje w tzw. Panama Papers.

„Zrezygnuj, ponieważ utraciłeś wszelkie moralne prawo, by nadal pozostawać u władzy. Żądamy dokładnych wyjaśnień, w jaki sposób te pieniądze były wysyłane za granicę. Chcemy też wiedzieć, czy od wszystkich sum został odprowadzony podatek?” – powiedział dziś podczas wiecu w Lahore lider Pakistańskiego Ruch na rzecz Sprawiedliwości (Tehreek-e-Insaf) Imran Khan.

Lider Pakistańskiego Ruch na rzecz Sprawiedliwości, znany i powszechnie lubiany w Pakistanie gracz w krykieta, zapowiedział też, że jego partia będzie się domagać powołania specjalnej komisji dla zbadania powiązań Nawaza Sharifa i jego rodziny z kancelariami specjalizującymi się w zakładaniu firm offshore.

Imran Khan zaapelował do członków Pakistańskiego Ruch na rzecz Sprawiedliwości, aby byli „w razie potrzeby” gotowi do marszu na rezydencję Sharifa, znajdującą się na przedmieściach Lahore.

O tym, że Nawaza Sharif powinien ustąpić jest przekonany również współprzewodniczący Pakistańskiej Partii Ludowej Bilawal Bhutto Zardari, który potwierdził, że weźmie udział w poniedziałkowym spotkaniu w Islamabadzie.

Z dokumentów, które wyciekły w związku z aferą „Panama Papers” wynika, że trójka dzieci Sharifa – dwóch synów i córka – od 1990 r. korzystała z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych.

Pakistańska opozycja twierdzi, że nie mogło się to odbywać bez wiedzy premiera.

W związku ze skandalem wokół „Panama Papers”, który wybuchł na początku kwietnia, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe.

Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło w sumie 11,5 miliona dokumentów dot. oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokatę pieniędzy w rajach podatkowych.

Dokumenty z lat 1977-2015 ujawniono dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Dotyczą one m.in. przyjaciół lub krewnych prezydentów Rosji Władimira Putina, Chin Xi Jinpinga czy Syrii Baszara el-Asada, argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego czy hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl