Będzie protest nauczycieli ws. płac

Na kwiecień Oświatowa „Solidarność” zapowiada protesty nauczycieli ws. podwyżek. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „S” potwierdziła, że związek szykuje się do protestów nauczycieli – informuje „Nasz Dziennik”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego decyzję w tej sprawę podejmie 17 marca. Związkowcy od lat apelują o podwyżki. Dotychczasowe rozmowy z rządem w tej sprawie kończyły się fiaskiem – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ “S”.

Z rozmów wynikało, że w normalnych negocjacjach nie będzie możliwości  zdobyć jakichkolwiek pieniędzy. Tak więc, razem ze sferą budżetową pod koniec kwietnia będziemy organizować manifestację. Jeszcze nie ogłaszamy tego, ale taki kalendarz mamy, bo „a nóż coś się dzisiaj w ministerstwie zdarzy”. Jeżeli ta informacja się potwierdzi, że rząd nie przewiduje żadnych podwyżek, to wynikałoby to właśnie z tego projektu rozporządzenia. (…) Wszystkie statystyki i wszystkie raporty pokazują, że to jest najgorzej traktowana grupa społeczna z wyższym wykształceniem w Polsce – poinformował przewodniczący Ryszard Proksa.

Nauczyciele ostatnią podwyżkę otrzymali ponad 4 lata temu. Od tego czasu na skutek corocznej inflacji, ich pensje drastycznie zmalały.

RIRM

drukuj